Kosti stradaju od gaziranog pića

Izvor: Blic, 28.Jan.2012, 17:10   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Kosti stradaju od gaziranog pića

Ljubitelj ste gaziranih pića? Ta vaša ljubav može da vas košta izgleda, ali i zdravlja. Naime, gazirana pića sadrže fosfat, koji im daje svežinu i upotpunjuje ukus. Ali istraživanja ukazuju na to da fosfat može da ubrza proces starenja.

Samo dve limenke nedeljno mogu da dovedu do slabljenja mišića, krhkih kostiju, raka gušterače, a takođe mogu da štete srcu i bubrezima.

- Gazirana bezalkoholna pića ne predstavljaju deo izbalansirane ishrane zdravog čoveka, >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << bez obzira na uzrast, pol, zanimanje, fizičku aktivnost, a posebno se ne mogu preporučiti deci i osobama koje već imaju zdravstvene tegobe - objašnjava mr sc. med. dr Jelena Gudelj Rakić, specijalista higijene, magistar ishrane Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut".

Gazirani sokovi su veoma opasni za zube i veliki su krivci za gojaznost.

- Ovi napici imaju visok sadržaj šećera, oštećuju zubnu gleđ i značajno doprinose pojavi karijesa, naročito kod najmlađih, a takođe učestvuju u značajnoj meri u dnevnom kalorijskom (energetskom) unosu i smatraju se jednim od glavnih uzročnika gojaznosti - dodaje ona.

Gazirano nije za decu

Prema rečima naše sagovrnice dr Jelene Gudelj, posebno su deca sklona tome da obrok zamene unosom gaziranog napitka koji ima visoku energetsku, a nikakvu nutritivnu vrednost. "Detinjstvo je period intenzivnog rasta i razvoja u kojem se, s obzirom na brojne negativne efekte, unos gaziranih napitaka ne preporučuje", upozorava ona.

Ali to nije sve, naša sagovornica dalje upozorava:

- Osim toga, unos gaziranih bezalkoholnih napitaka povećava unos soli (pre svega natrijuma), što dovodi do porasta krvnog pritiska, fosfata koji utiču na funkciju bubrega i ometaju kalcifikaciju kostiju,

pa je učestalost kalkuloze bubrega i osteoporoze veća (na primer, podaci nekih istraživanja u SAD govore o tri-četiri puta većoj učestalosti preloma kostiju kod adolescenata koji redovno konzumiraju bezalkoholna gazirana pića), kao i unos kofeina, koji povećava lučenje želudačne kiseline i sledstveno utiče na varenje i iskorišćavanje unesene hrane.

Gaziranim napicima unose se i druge veštački sintetisane kiseline koje remete acidobaznu ravnotežu u želucu i vremenom mogu mehanički da oštete njegovu sluznicu i uzrokuju različite tegobe - dodaje dr Gudelj.

Često se usled tegoba s varenjem poseže za gaziranim pićima, ali njihova lekovitost je zabluda. Najnovija istraživanja pokazuju da je učinak potpuno suprotan.

Naime, infekcija privremeno oštećuje ćelije želudačne i crevne sluzokože, a napici s visokim sadržajem šećera dodatno pogoršavaju situaciju.

U medicinskim rastvorima za rehidrataciju, koji se preporučuju u takvim stanjima, odnos šećera i soli je optimalan, pri čemu šećer podstiče apsorpciju soli.

Dakle, pored osvežavajućeg efekta, gazirani sokovi nemaju apsolutno nikakvu vrednost.

Zato, ako vam je baš do osvežavanja, možete pokušati i s limunadom, a ako ne možete da odolite slatkim mehurićima, pokušajte da količinu gaziranih pića koju unosite svedete na minimum, do nekog novog medicinskog dokaza koji će delovati na svest.

- Međutim, to ne znači da se umesto toga preporučuju negazirani bezalkoholni napici. Savet za sve, posebno za decu: jedite voće ili cedite sokove od svežeg voća ili kombinacije voća i povrća. Time ćete u samo jednoj čaši obezbediti bar pola dnevnog unosa vitamina i minerala - savetuje naša sagovrnica.

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.