Kosovo, strašno mesto postojanja

Izvor: B92, 03.Jan.2014, 12:40   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"Kosovo, strašno mesto postojanja"

Beograd -- Patrijarh Irinej naglasio je u Božićnoj poslanici da na Kosovu i Metohiji stradanja i nepravda ne prestaju i da vekovima traju pokušaji da se ono otme.

Istovremeno, poglavar Srpske pravoslavne crkve je poručio Srbima koji tamo žive da nisu sami i zaboravljeni već da je sa njima ceo srpski rod i sav pravdoljubivi svet.

"Naše Kosovo i Metohija su strašno mesto postojanja jer na njemu stradanja >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << ne prestaju, a nepravda se iz dana u dan uvećava. Nemir i nasilje vladaju Kosovom i Metohijom. Decenijama i vekovima otimaju tu pokrajinu, istorijsku Staru Srbiju, iz naših nedara, iz našeg bića", kaže patrijarh Irinej u poslanici, pročitanoj u Patrijaršiji, koju je uputio u ime svih arhijereja SPC.

Ali, napominje patrijarh, ne uspevaju da ga istrgnu, jer Kosovo i Metohija je više od teritorije - ono je naš zavet.

"Našoj braći i sestrama na Kosovu i Metohiji poručujemo: znajte da niste sami i niste zaboravljeni, sa vama je sav srpski rod, ali i sav pravdoljubivi svet, koji sa vama sastradava, pati i moli se", kaže patrijarh Irinej, i poručuje Srbima na Kosovu i Metohiji da budu u miru, slozi i ljubavi međusobnoj, kao i sa svima ljudima.

"Prizivamo mir Božji na Kosovo i Metohiju, mir, pre svega, među našom braćom Srbima, kao i mir medju svim ljudima dobre volje", naglašava patrijarh Irinej. Podsećajući na značaj praznika Božića, patrijarh kaže da „danas kada slavimo rodjenje Bogočoveka, Gospoda Isusa Hrista, pre svega oprostimo jedni drugima i kažimo brat bratu: Mir Božji, Hristos se rodi.Pokažimo da možemo biti i da jesmo narod ljubavi Božje, narod koji u svim iskušenjima ovog veka može biti veran i častan".

Patrijarh kaže da se u ove radosne praznične dane molitveno sećamo stradanja našeg raspetog i zavetnog Kosova i Metohija, kolevke naše narodne duše i naših najplemenitijih osećanja.

Govoreći o prilikama na prostoru bivše Jugoslavije, patrijarh kaže da se pitanje i progon ćirilice "koristi kao paravan za nastavak progona srpskog naroda u Hrvatskoj, za zastrašivanje Srba i odvraćanje od povrtaka na njihova ognjišta".

Patrijarh u poslanici kaže da Srbi u Dalmaciji, Hrvatskoj, Slavoniji i Lici, na Kordunu i u Baniji, "ponovo doživljavljavaju, kao i pre dvadeset godina, progone i stradanja zbog svog imena, pisma i jezika“, kao i da "čitav slobodoljubivi i pravdoljubivi svet stoji nem i zapanjen pred čijenicom da se brutalno progoni jedno pismo - u ovom slučaju ćirilica".

Patrijarh kaže da se moli Hristu da svojom božanskom ljubavlju ispuni srca i duše "onih koji gaje netrpeljivost, pa i mržnju, prema svemu što je srpsko i pravoslavno" i dodaje: "Čovek i narod bez ljubavi šta je? Neka mesto mržnje ljubav zavlada.”

Patrijarh Irinej je apelovao na makedonske vlasti da odmah oslobode arhiepiskopa Jovana, poglavara Ohridske arhiepiskopije, kojeg "tamošnje vlasti drže nepravedno utamničenog a njegovim vernicima uskraćuju slobodu vere i savesti" i poziva međunarodnu zajednicu da spreči dalju diskriminaciju.

Takodje, patrijarh kaže da je razlog takvog postupanja prema arhiepiskopu Jovanu što se opredelio za jedinstvo Crkve dok su “raskolnici, nažalost, jedinstvu Crkve pretpostavili politiku i etnofiletizam”.

Patrijar Irinej protestuje i zbog neprekidnih "nasrtaja režima koji vlada u Crnoj Gori na identitet, status i slobodu Srpske pravoslavne crkve i zbog pokušaja uplitanja u njen unutrašnji život i kanonsko ustrojstvo".

U poslanci patrijarh pita "tamošnje ideologe, samozvane autokefaliste", zašto nemaju kuraži da zatraže i reorganizaciju Rimokatoličke crkve da njoj sedište bude u Crnoj Gori, a ne Vatikanu, kao što to traže za Pravoslavnu crkvu.

U poslanici patrijarh Irinej napominje da “jedinstvo našeg roda, jednistvo naše Svetosavske crkve, niko nema pravo da ugrozi ” i da oni koji iz vlastitih interesa, zbog svoje sujete “cepaju plašt naše svete crkve treba da znaju da će ih kad tad stići pravda Božja”. "Pozivamo sve na duhovnu budnost i mudrost. To nam je danas najpotrebnije jer svuda oko nas i medju nama kruže oni koji žele da nas vide pocepane i razjedinjene. Crkva naša svetosavska jeste i ostaje trajni garant i temelj našeg duhovnog, crkvenog i nacionalnog jedinstva", poručio je patrijarh Irinej u božićnoj poslanici. Patrijarh Irinej kaže i da se danas „molitveno sećamo naše braće po stradanju i mučenštvu u Siriji, Egiptu, Iraku i drugim zemljama širom Bliskog istoka, nad kojima se pred očima celog sveta vrši duhovni i biološki genocid“. Kako kaže patrijarh Irinej, hiljade prognanih tuguju, stotine njihovih hramova je opustošeno, mitropoliti i monahinje su kidnapovani, „a sve im to čine zbog imena Isusovog, koje oni vole i ispovedaju“.

Nastavak na B92...






Povezane vesti

Patrijarh Irinej: Nepravda na KiM ne prestaje, ali Srbi nisu zaboravljeni

Izvor: Blic, 03.Jan.2014

Poglavar Srpske pravoslavne crkve patrijarh Irinej naglasio je u Božićnoj poslanici da na Kosovu i Metohiji stradanja i nepravda ne prestaju, da vekovima traju pokušaji da se ono otme, ali i poručio Srbima koji tamo žive da nisu sami i zaboravljeni već da je sa njima ceo srpski rod i sav pravdoljubivi...

Nastavak na Blic...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.