Izvor: RTS, 22.Dec.2011, 11:47 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Korupcija raspustila policiju
Zbog korupcije, raspuštena cela policijska služba u meksičkom gradu Verakruzu. Ulicama patrolira Ratna mornarica. Meksičke vlasti poručuju da je odluka deo napora da se iskoreni korupcija u policiji i da se "počne od nule".
Cela policijska služba u meksičkom gradu Verakruzu raspuštena je danas, a umesto nje gradom patrolira Ratna mornarica.
Vlada savezne meksičke države Verakruz saopštila je da je ova odluka deo napora da se iskoreni korupcija u policiji i >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << da se "počne od nule" u tom tamošnjem najvećem gradu.
Portparol Vlade rekla je da je otpušteno 800 policajaca i 300 službenika administracije. Oni mogu da podnesu molbu za posao u policiji, ali moraju da ispune strože kriterijume.
Naoružani marinci opkolili su danas centralu policije, a helikopteri Ratne mornarice nadletali su grad. Odluku o tom potezu doneli su u ponedeljak guverner Verakruza Havier Duarte i savezni ministar unutrašnjih poslova Alehandro Poire.
Meksikanci su bili šokirani kada je u Verakruzu septembra ubijeno 35 ljudi u jednom od sukoba u ratu narko-bandi. Grad je postao poprište borbi između kartela Zetas i bande bliske kartelu Sinaloa, koju vodi Hoakin "El Čapo" Guzman.
Verakruz, grad u Meksičkom zalivu, je na putu za prenos droge i prebacivanje imigrante koji dolaze sa juga. U njemu je prvo vladao Zalivski kartel, a onda se oružano krilo tog kartela Zetas otcepilo i zavldalo.
U gradu je primećen porast kriminala ovog proleća, kada su zbog ofanzive vlade u susednom Tamaulipasu kriminalci pobegli u Verakruz. Vojska Meksika je preuzimala operacije policije već nekoliko puta, većinom uz granicu SAD.
Verakruz je, međutim, prva država u kojoj je potpuno raspušten veliko odeljenje policije. U državi Verakruz ima oko 2.400 marinaca. Ratna mornarica će čuvati grad će dok se ne završio obuka nove policije, rekla je portparol vlade.
Guverner Duarte je već raspustio policiju u glavnom gradu države Halapi, ali su tu gradsku policiju zamenili državni policijski agenti. Meksički predsednik Felipe Kalderon ima ambiciozan plan za proveru svih 460.000 meksičkih policajaca na korupciju.
Njegova vlada je dala 331 milion dolara za 200 gradova da obuče i opreme gradske policijske snage. Guverneri država međutim kažu da nemaju sredstva da spreče korupciju policiji.







