Izvor: Vesti-online.com, 04.Jan.2016, 14:53 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Konzul CG: Vrbas da uvede crnogorski jezik
Generalni konzul Crne Gore u Sremskim Karlovcima Miodrag Kankaraš pozvao je opštinu Vrbas da uvede crnogorski jezik u službenu upotrebu i naglasio da su za to ispunjeni svi zakonski uslovi. Crnogorski jezik do sada je uveden u službenu upotrebu samo u opštini Mali Iđoš.
- Zahtev je obnovljen i računamo da Vrbas, koji apsolutno to zaslužuje, treba da ima u službenoj upotrebi crnogorski jezik. Iz ostvarenja prava na upotrebu jezika, crpe se i druga prava koja su značajna >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << za bilo koju nacionalnu zajednicu - rekao je Kankaraš za novosadski "Dnevnik".
Crnogorski konzulat u Sremskim Karlovcima je drugi po redu u Srbiji, pored konzularnog odeljenja pri ambasadi te države u Beogradu.
Miodrag Kankaraš je rekao da su ambicije pojedinih udruženja bile da crnogorski konzulat bude u Vrbasu, mestu Lovćenac ili u Novom Sadu, ali je ekonomski momenat bio presudan jer je konzulat u Sremskim Karlovcima smešten u zgradi Magistrata bez naknade.
- Po mom mišljenju, nije bitno gde se nalazi, važno je da funkcioniše i to na zadovoljstvo svih, pogotovo nas u konzulatu, a čini mi se i Karlovčana, kao i crnogorske nacionalne zajednice ili iseljenika koji imaju potrebu da u konzulatu završavaju određene poslove - kazao je Kankaraš.
Prema njegovim rečima, ako se steknu uslovi, u planu je da se otvori odeljenje ili kancelarija generalnog konzulata u Vrbasu, gde će se jednom ili dva puta sedmično primati stranke, čime bi se konzulat približio prostoru gde najveći broj ljudi crnogorske nacionalne zajednice živi, a to su Vrbas, Kula i Mali Iđoš.
Dodao je da će u budućnosti posebno doći do izražaja ekonomska diplomatija, jer prostora za privrednu saradnju, pogotovo između Vojvodine i Crne Gore, i dalje ima u velikoj meri.
U Srbiji, prema poslednjem popisu stanovništva, živi 38.500 Crnogoraca, od kojih oko 25.000 u Vojvodini.
Nastavak na Vesti-online.com...
Kankaraš: Uvesti crnogorski jezik i u Vrbas
Izvor: RTS, 04.Jan.2016
Generalni konzul Crne Gore u Sremskim Karlovcima Miodrag Kankaraš izjavio je da postoje svi uslovi da crnogorski jezik bude uveden u službenu upotrebu i u Vrbasu. . "Zahev je obnovljen i računamo da Vrbas, koji apsolutno...









