Kome su sudovi vratili čast i ugled

Izvor: B92, 21.Okt.2013, 08:19   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Kome su sudovi vratili čast i ugled

Beograd -- Sudovi su do sada oglasili ništavnim presude Slobodanu Jovanoviću, Momčilu Ninčiću, Borislavu Pekiću, dok Milovan Đilas i Draža čekaju na rehabilitaciju.

Postupak rehabilitacije Milovana Đilasa, jednog od najpoznatijih jugoslovenskih disidenata, počeo je krajem prošle nedelje u Višem sudu u Beogradu, pišu Novosti.

Četiri presude kojima je bio proglašen krivim za širenje neprijateljske propagande, trebalo bi, kako tvrde podnosioci predloga za njegovu >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << rehabilitaciju advokati Rajko Danilović i Nikola Barović, sada da mu vrate čast i ugled.

Za razliku od Đilasa, jedan od vodećih srpskih intelektualaca Slobodan Jovanović rehabilitovan je pre nekoliko godina. Viši sud u Beogradu utvrdio je da je presuda nekadašnjeg Vrhovnog suda FNRJ prema kojoj je osuđen na zatvor sa prinudnim radom u trajanju od 20 godina, uz gubitak političkih i pojedinih građanskih prava u trajanju od deset godina, konfiskaciju cele imovine i gubitak državljanstva - ništavna od dana kada je doneta.

U istoj grupi sa Jovanovićem u kojoj je bilo još 22 optuženih, nalazio se i Momčilo Ninčić, ministar spoljnih poslova izbegličke vlade Kraljevine Jugoslavije. On je bio osuđen na osam godina robije, oduzimanje cele imovine, građanskih prava i državljanstva. Proces vraćanja časti i ugleda Ninčiću bio je jedan od prvih pet pokrenutih u Višem sudu u Beogradu.

Iz ove grupe na vraćanje časti i ugleda još čeka nekadašnji komandant jugoslovenske vojske u otadžbini Dragoljub Draža Mihailović. Proces njegove rehabilitacije se odužio pošto ne postoji njegova umrlica - formalan dokaz da je mrtav. Kako je sud morao da utvrdi konačan datum njegove smrti, više nema prepreka da se i glavni proces rehabilitacije nastavi.

Čast i ugled vraćeni su i čuvenom piscu Borislavu Pekiću koji je uhapšen na Filozofskom fakultetu zbog organizovanja saveza demokratske omladine Jugoslavije. Prvo je osuđen na deset godine robije, a posle žalbe tužilaštva na 15. Umro je u Londonu 1992. godine.

Preki sudovi nisu mimoišli ni glumce pa se tako među osuđenima našla i Žanka Stokić i to zato što je nastupala za vreme okupacije. Proglašena je narodnim izdajnikom zato što je tokom rata učestvovala u programima radio-stanica koje su držali Nemci. Osuđena je na osam godina gubitka nacionalne časti.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.