Ko plaća porez, kupac ili prodavac

Izvor: Politika, 09.Feb.2007, 13:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Ko plaća porez, kupac ili prodavac

Savet advokata

Kod prodaje nepokretnosti, obveznik poreza po zakonu je prodavac, odnosno prenosilac prava na nepokretnosti. Poreska obaveza nastaje danom zaključenja ugovora o prenosu apsolutnih prava. Ako nije sačinjen punovažan ugovor o kupoprodaji, poreska obaveza je nastala onog dana kada je kupac stupio u posed nepokretnosti.

Po zakonu, kupac je jemac za plaćanje poreza i on jemči supsidijerno za plaćanje poreza na prenos apsolutnih prava, što znači tek >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << onda ako prodavac ne može da plati porez. Međutim, u praksi je uobičajeno da se obaveza plaćanja poreza prebacuje na kupca zato što prodavac ne želi da ima više ikakvih poslova oko nepokretnosti koju prodaje pa prepušta kupcu i plaćanje poreza i uknjiženje. U tom slučaju, kupac je sa stanovišta poreske uprave solidarni jemac, što znači da, ako prodavac plati porez ili ako dođe do prinudne naplate od prodavca, prodavac može da naplati iznos plaćenog poreza od kupca shodno ugovoru.

Ugovorno prenošenje plaćanja poreza na kupca je i način zaštite kupca od malverzacija. Ukoliko je ugovoreno da porez plaća prodavac, on može da odugovlači sa tim, pa kupac ne može da se uknjiži. Kako se nepokretnost i dalje vodi na njegovo ime, on može ponovo da je proda ili optereti hipotekom.

Takođe je važno i blagovremeno plaćanje, ne samo zato što je to zakonska obaveza već i zbog toga što prenos nepokretnosti nije u potpunosti završen sve dok se novi vlasnik ne uknjiži. Pošto kupac ne može da se uknjiži dok ne plati porez, to daje mogućnost da prodavac zaključi više ugovora o prodaji iste nepokretnosti, ili da nepokretnost koja se još vodi na njegovo ime optereti hipotekom. Hipotekarni poverilac, koji po pravilu proverava samo vlasnički list i ostalu izloženu dokumentaciju, ne može da dođe do saznanja da je prodavac zaključio ugovor sa kupcem i da više nije vlasnik nepokretnosti o kojoj se radi.

Zato je savet da se kod kupovine nepokretnosti odmah obezbedi dovoljno novca i za plaćanje poreza na prenos apsolutnih prava, da se on odmah posle overe ugovora i preuzimanja stana uplati i obavi upis u zemljišne knjige ili katastar, ako je to moguće.

Mr Radmila Bosanac

[objavljeno: 09.02.2007.]

Nastavak na Politika...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.