Ko je kriv? VIDEO

Izvor: B92, 18.Avg.2023, 13:07

Ko je kriv? VIDEO

Predsednik društva profesionalnih upravnika zgrada Ljubiša Banovački prokomentarisao je slučaj od četvrtka kada je deo zgrade pao na dete u Zemunu.

Dete je, srećom, zadobilo samo ogrebotine pošto je na njega pao stiropor za izolaciju, a Banovački je u razgovoru za TV Prva otkrio ko je odgovoran za ovaj slučaj.

"Pa, to je odgovornost, kao zajedničkog deo zgrade, same stambene zajednice i svih stanara. Pre nekih 10 godina stanari su se odlučili sami da izvode >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << radove i angažovali su privatnu firmu. Oni su uradili tu izolaciju tog fasadnog dela plafona sa tim stiroporom, da bi im bilo toplije. Ali, očigledno, radovi nisu izvedeni kvalitetno, i kao što vidimo, kompletan plafon se obrušio", naveo je Banovački.

Zgrada je u sistemu održavanja gradskog stambenog preduzeća, ali nisu oni bili zaduženi za radove.

"Što se tiče firme koja radi održavanje zgrade, u ovom slučaju gradsko stambeno (preduzeće), ono može da izvede radove, da da ponudu. Na primer, i sada da uradi taj fasadni deo plafona, stanari na sastanku stambene zajednice treba da se saglase, donesu odluku, podele te finansijske troškove, to može ići na rate preko Infostana i da urade. Međutim, ukoliko nam ne odgovara cena ili neki drugi razlog, stanari mogu da se odluče i za angažovanje neke privatne firme. Ranije, kada nisu postojali upravnici zgrada, tada su stanari proizvoljno odabirali firme i to njih nije interesovalo. Većina njih je interesovala ove stanare koji su nad onim spoljnjim delovima koji su imali problem. Danas, kada smo mi profesionalni upravnici, sagledamo ponude, vidimo reference tih firmi, tražimo tačne ateste materijala, tako da može, iako je zgrada u sistemu gradskog stambenog, da neko drugi izvede radove", objasnio je on i dodao da stanari mogu da snose neke posledice.

"Mogu da snose posledice, kako stanari, tako i sami upravnici zgrada", kazao je.

Opširnije pogledajte u video-prilogu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.