Ko će kazniti roditelje koji ne vakcinišu decu

Izvor: B92, 25.Feb.2016, 21:40   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Ko će kazniti roditelje koji ne vakcinišu decu

Poslednjih godina, sve je više roditelja koji odbijaju da vakcinišu svoju decu.

Zato je nedovoljno dece vakcinisano, a u poslednje vreme počele su da se pojavljuju davno iskorenjene bolesti.

Da bi se povećao broj vakcinisane dece u Srbiji, uveden je nov zakon i nove novčane kazne za one koji odbijaju vakcinaciju.

Kalendar vakcinacije se nije promenio, ali zakon jeste. Po novom Zakonu u Srbiji je sada vakcinacija obavezna i to propisanim vakcinama protiv >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << zaraznih bolesti.

Roditelji koji odbijaju da vakcinišu svoju decu, moraće da plate kazne i to od 30 do 150.000 dinara.

Potvrda o zdravstvenom stanju deteta koja je neophodna za upis u školu ili vrtić, nekompletna je bez potvrde o vakcinaciji.

"Mogu da kazem da se ništa nije promenilo u vezi roditelja i drzavnih ustanova po pitanju vakcinacije. Uvedena je samo jedna nova uredba da za boravak u predškolskim i školskim ustanovama potrebno je da dete ima uredan vakcinalni status. Time se ne meša u upisnu politiki i ne znači da dete ne može da se upise u školu i vrtić, vec postoji jedna obaveza te saradnje između obrazovnih institucija, predškolsih i školskih ustanova sa nadležnom zdravstvenom sluzbom", kaže Zoran Panajotović iz Ministarstva zdravlja.

Kada dođe vreme za vakcinaciju, zdravstvena služba doma zdravlja obaveštava roditelje da dovedu dete na pregled za vakcinu. Tada se utvrđuje da li dete može da primi vakcinu. Postoji privremena, ali i trajna sprečenost ukoliko odluči komisija.

"Ako se roditelj ne odazove, nadležni pedijatar upućuje prijavu i obaveštava sanitarnu inspekciju Ministarstva zdravlja. Sanitarna inspekcija opet obaveštava roditelja da dovede dete na pregled, a ukoliko se roditelj oglušava, po Zakonu, nadležni sanitarni inspektor podnosi prijavu nadležnom sudu", objašnjava Panajotović.

Ipak neke roditelje brine da li obavezna vakcinacija mora da se odnosi i na decu koja su pod određenim rizikom još od rođenja ili boluju od nekih drugih bolesti.

"Ovo je izuzetno važno pitanje i to je zaista odgovornost lekara da to zajedno sa roditeljima proceni. Kada kažem zajedno sa roditeljima, to je da roditelji sarađuju sa pedijatrom, da prenesu sve informacije koje lekar ne zna. Postoje definisane kontraindikacije kada dete ne može i ne sme da primi određenu vakcinu. U takvom slulaju postoji komisija u kojoj je pedijatar, epidemiolog, da medicinski konstatuje da dete ne bi smelo da primi vakcinu i da bude oslobođeno vakcine", kaže Dragan Ilić, direktor Instituta zdravlja "Batut".

Novi Zakon o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti i Zakon o javnom zdravlju usklađen je sa propisima EU.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.