Izvor: RTS, 05.Avg.2014, 14:15 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Knjaževački Dani dijaspore
U Knjaževcu su održani prvi "Dani dijaspore", manifestacija čiji je cilj promocija turističkih, privrednih i kulturno-istorijskih potencijala knjaževačkog kraja. Manifestacija je održana na svetoilijske praznike, u vreme tradicionalnog vašara kada i najveći broj knjaževčana iz dijaspore obilazi svoj zavičaj.
Prvi "Dani dijaspore" predstavili su na jednom ono najbolje što opština Knjaževac ima i neguje i zbog čega je i ponela titulu pobednika prvog konkursa ''Izuzetne >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << destinacije Evrope'', koji je, po projektu Evropske Unije, organizovala Turistička organizacija Srbije.
"Konkurs "Izuzetne destinacije Evrope" bio je tematski i vezan za nematerijalno kulturno nasleđe. Knjaževac je učestvovao je sa običajem "Molitva pod Midžorom" i osvojio prvo mesto u konkurenciji 40 opština. Ovom manifestacijom želeli smo da na pravi način pokažemo zbog čega su naša varoš i naš kraj izuzetna destinacija Evrope," kaže Boban Marković direktor Turističke organizacije Opštine Knjaževac.
U centru grada posetiocima prvih "Dana dijaspore" predstavili su se čuvari narodne kulture, ljubitelji starovremenskih automobila, slikari i knjaževački lovci i ribolovci. Među kulinarskim specijalitetima koji su mogli da se besplatno probaju posebno mesto imao je autentični knjaževački "prepržolj", vrsta pljeskavice u prepečenom hlebu sa uljem i tucanom paprikom.
Publici se predstavio i knjaževčanim Dalibor Ilijić svetski šampion u pauerliftingu, dok je za najlepšu knjaževčanku proglašena Ana Nikolić, učenica Tehničke škole.
"Dani dijaspore" upotpunjeni su velikim koncertom pet knjaževačkih trubačkih orkestara, osvajača najviših priznanja na dosadašnjim saborima Guči.
U turističkoj organizaciji opštine Knjaževac, koja je uz pomoć udruženja građana i lokalne samouprave, organizovala "Dane dijaspore" najavljuju njihovo održavanje i naredne godine sa željom da ta manifestacija postane tradicionalna.








