Klizište oštetilo konak manastira Nikolje

Izvor: Blic, 30.Maj.2014, 12:32   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Klizište oštetilo konak manastira Nikolje

Veliko klizište izazvano obilnim padavinama oštetilo je Konak manastira Nikolje, kod Topole, iz 15. veka.

Ogromna količine zemlje i kamenja već je prodrlo u slavsku salu i potpuno je zatrpali, a stihija je oštetila i krov konaka koji sada prokišnjava.

Igumanija Evdokija (Nedić) reklaje FoNetu da klizište ugrožava i manastirsku crkvu Svetog Nikole, u kojoj se čuva ktitorski natpis iz 1425. godine.

Ogromna količina vode ponela je deo padine Rudnika, >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << a klizište je teško oštetilo konak. Da nije bilo konaka verovatno bi stradala i sama crkva, rekla je igumanija

Evdokija.

Ona je precizirala da je zbog opasnosti u konaku isključena struja, i da je sestrinstvo iznelo sve što je moglo da se spase, ali da je i pored toga šteta velika, a opasnost i dalje preti.

Zbog toga nam je neophodna pomoć da što pre zaustavimo klizište, obnovimo konak i tako zaštitimo crkvu, rekla je igumanija Evdokija.

Manastir Nikolje bio je u 18. veku važan duhvni i kulturni centar tog dela Srbije, pa su ga po navodima Joakima Vujića Turci više puta palili i pljačkali.

U unutrašnjosti crkve delimično su očuvana tri sloja živopisa iz vremna od 1845. do 1850. godine.

Najčitanije SADA:

Nastavak na Blic...



Povezane vesti

Neophodna pomoć manastiru Nikolje

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 30.Maj.2014

Veliko klizište izazvano obilnim padavinama oštetilo je Konak manastira Nikolje, kod Topole, iz 15. veka.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.