Klimatske promene: Zemljištu u Evropi preti isušivanje

Izvor: B92, 16.Nov.2019, 19:14   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Klimatske promene: Zemljištu u Evropi preti isušivanje

Naučnici pozivaju na hitnu akciju u kako bi se očuvali tresetno zemljište, koje je prirodni mehanizam u borbi protiv klimatskih promena.

Tresetna zemljišta su prirodni upijači ugljenika, pošto apsorbuju ugljen dioksid iz atmosfere i "zakopavaju" ga u sebe.

Samo u Evropi, one "zaključavaju" pet puta više ugljenika nego šume.

Ali najnovije istraživanje pokazuje da se tresetna zemljišta isušuju i da se nalaze u krhkom stanju, a to bi za posledicu moglo >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << da ima obrnut proces - da zemljište počne da ispušta ugljenik, umesto da ga apsorbuje.

Martin Blauv sa Kvins univerziteta u Belfastu rekao je da tresetna zemlja pomaže u očuvanju planete - usisava ugljenik iz atmosfere i skladišti ga, što ublažava posledice klimatskih promena.

Ipak, ova studija pokazuje da je "isušivanje ovakve vrste zemljišta promenilo proces i da bi ono sada moglo da se pretvori u izvor koji ispušta ugljenik, a to svakako nisu dobre vestu za našu planetu", navodi Blauv.

Grejem Svindls sa Univerziteta u Lidsu, koji je vodio studiju, ističe da je sada važnije nego pre da se očuva zemljište, a za to je potrebno racionalno upravljanje i aktivna obnova.

"Kombinaciju pritiska klimatskih promena i uticaja čoveka mogu potencijalno da dovedu do toga da ovi ekosistemi za skladištenje ugljenika postani izvori ispuštanja istog u prirodu", upozorio je Svindls.

To je vrsta vlažnog zemljišta koje postoji u skoro svima zemljama na planeti, od kišnih bara u Velikoj Britaniji do močvarnih šuma u Aziji.

Treset je organski sediment koji nastaje taloženjem organskih ostataka u močvarama.

Formirao se milionima godina unazad.

Prirodno tresetno zemljište na našoj planeti skladišti više ugljen dioksida nego sva ostala vegetacija zajedno.

Velike količine ugljenika izvučene fotosintezom iz atmosfere, predstavljaju globalno skladište.

Države se ohrabruju da krenu u proces obnove tresetnog zemljišta kroz međunarodne ugovore o borbi protiv klimatskih promena.

Klimatske promene, izvlačenje treseta, drenaža, spaljivanje i pretvaranje u poljoprivredno zemljište - sve to je uticalo na promene.

Oko 15 posto svetskih površina tresetnog zemljišta, koje pokriva manje od 0,4 posto kopna na planeti - je isušeno, što je stvorilo efekat staklene bašte, saopštila je Međunarodna Unija za očuvanje prirode.

Pratite Helen na Tviteru.

Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Izvor: BBC News na srpskom

Nastavak na B92...






Povezane vesti

Klimatske promene: Zemljištu u Evropi preti isušivanje

Izvor: Radio 021, 16.Nov.2019

Naučnici pozivaju na hitnu akciju u kako bi se očuvali tresetno zemljište, koje je prirodni mehanizam u borbi protiv klimatskih promena...Getty ImagesOko 20 posto površine Velike Britanije i Irske prekriveno je tresetnim zemljištem..Tresetna zemljišta su prirodni upijači ugljenika, pošto apsorbuju...

Nastavak na Radio 021...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.