Kišne gliste kao kućni ljubimci

Izvor: Blic, 17.Apr.2011, 01:05   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Kišne gliste kao kućni ljubimci

NOVI SAD - Kako od tetrapaka napraviti novčanik, izvući DNK iz voća, šta se događa u čoveku nakon ujeda zmije i kako izgledaju mikroorganizmi, samo je deo sadržaja predstavljen u „Noći biologije“ na Prirodno-matematičkom fakultetu. Uz pratnju studenata i asistenata, više stotina Novosađana prolazilo je kroz laboratorije i kabinete i učestvovalo u 50 zanimljivih radionica.

Da biljke imaju dlake, a listovi i druge boje sem zelene, da kišne gliste mogu biti kućni >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << ljubimci i kako ljudski organizam deluje nakon ujeda zmije, pokazali su studenti sa Departmana za biologiju i ekologiju, koji su zainteresovanim mališanima ali i ostalim posetiocima na zanimljiv način predstavili sve čari ove prirodne nauke, ali i svoje znanje i umeće.

Učenici su radoznalo zapitkivali akademce o procesima koji se odvijaju za vreme eksperimenata. Studenti su otkrivali šta se krije iza otisaka prstiju, štetnost opijata kroz mozak miša pod uticajem droge ali i „pustolovinu" jednog zalogaja kroz oragnizam. Veliku pažnju privukla je svakako radionica na kojoj su mladi biolozi „izvlačili" DNK iz voća uz pomoć običnih kuhinjskih preparata i deterdženta.

- Ova radionica pokazuje tajnu života, odnosno na koji način se DNK izoluje u jednoj običnoj kuhinji i na koji način može da se dodirne to klupko života uz pomoć jednostavnih materija i poreparata - kaže Jovana Jovanović, studentkinja master studija molekularne biologije.

Ništa manje nisu bili posećeni ni štandovi botanike i herbarijuma na kojima su bile predstavljeni razni procesi koji se odvijaju unutar biljaka, preko disanja i transpiracije do njihovog rasta na zagađenom i plodnom tlu, fotosinteze, ali i načina na koji listovi šalju poljupce.

- Manifestacija je naišla na veliki odziv građana što nas veoma raduje, jer zaista imamo mnogo toga da pokažemo. Svi procesi koji se dešavaju unutar biljke predstavljeni su do najsitnijeg detalja na veoma lep i jednostavan način – rekao je Milan Žukunski, doktorant Ekoloških nauka ovog fakulteta.

Nastavak na Blic...



Povezane vesti

Kišne gliste kao kućni ljubimci

Izvor: medio.rs, 17.Apr.2011

Kako od tetrapaka napraviti novčanik, izvući DNK iz voća, šta se događa u čoveku nakon ujeda zmije i kako izgledaju mikroorganizmi, samo je deo sadržaja predstavljen u „Noći biologije na Prirodno-matematičkom fakultetu. Uz pratnju studenata i asistenata, više stotina Novosađana prolazilo...

Nastavak na medio.rs...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.