Kiparski model za Kosovo

Izvor: RTS, 26.Avg.2011, 21:02   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Kiparski model za Kosovo

Albanci počinju da shvataju da Srbija drži sve ključeve i da će sa njom morati pre ili kasnije da razgovaraju o statusu Kosova, izjavio Oliver Ivanović. Kiparski model je jedino pravo rešenje za kosovsko pitanje, rekao Ivanović u intervjuu "Tanjugu".

Državni sekretar u Ministarstvu za Kosovo i Metohiju Oliver Ivanović izjavio je da će se o pitanju statusa Kosova tek pregovarati, kao i da Albanci polako shvataju da Srbija "drži sve ključeve".

"Treba >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << svima da bude jasno, pa i kosovskim Albancima, da pitanje statusa Kosova nije rešeno. Uz svo poštovanje za Ameriku i druge uticajne i jake zemlje koje su priznale nezavisnost Kosova, jasno je da dok to Srbija ne bude uradila, postoji ozbiljna smetnja da se kao nezavisni promovišu", istakao je Ivanović u intervjuu Tanjugu.

Sa pitanjem pregovora o statusu Kosova, prema rečima Ivanovića, ne treba žuriti, ali i Albanci polako počinju da shvataju da Srbija drži sve ključeve i da će sa njom morati pre ili kasnije da razgovaraju.

"Pitanje statusa i tehnička pitanja se prepliću. Sa brzinom rešavanja tehničkih pitanja mi zapravo definišemo i momenat kada ćemo morati da otvorimo i veliko i ključno pitanje - definitavan odnos Srbije prema svom delu i definitivan odnos kosovskih Albanaca prema Beogradu", rekao je Ivanović.

Kiparski model

Državni sekretar u Ministarstvu za KiM smatra da je kiparski model jedino pravo rešenje za kosovsko pitanje, odnosno, Srbija u EU, ali bez primenjivanja evropskog zakonodavstva na Kosovu.

"Bez obzira na to što su nemačka kancelarka Angela Merkel i još neki državnici u Evropi rekli da ne žele da uvezu problem u EU, mislim da će to možda biti jedino pravo rešenje", rekao je Ivanović i pojasnio da je Kipar tek ovih dana, pet ili šest godina posle ulaska u EU, blizu nekakvog rešenja.

"Tek sada pregovori imaju smisla, jer kiparski Grci shvataju šta su dobili, a kiparski Turci šta su izgubili. Tek onda kada postoji tako jak ekonomski i politički interes, ljudi su mnogo spremniji na kompromise i dogovore", rekao je Ivanović, ističući da isti scenario očekuje i za Kosovo.

Ivanović je istakao Srbija uoči izbora nije u prilici da razgovara o tako osetljivom pitanju, ali da i u Prištini postoji velika politička nestabilnost sa stalnom pretnjom pada vlade.

Ahtisarijev plan ostaje neprihvatljiv

Govoreći o pitanju statusa severa Kosova Ivanović je istakako da će ono sigurno biti otvoreno, ali "zajedno sa statusom celog Kosova". On je dodao da je sever specifičan jer se pokazalo da tamo nije moguće kao u ostalim delovima Kosova sprovesti prištinske zakone ili primeniti Ahtisarijev plan.

Upitan da li postoji ideja o tome kakav bi status severa mogao biti i da li se razmišlja o Ahtisari plus planu, Ivanović je rekao da će Ahtisarijev okvir koji garantuje kosovsku nezavisnost ostati neprihvatljiv za svaku vlast u Srbiji. "Taj plan je generalno odbačen, ali ne znači da su sva rešenja loša", istakao je Ivanović.

Ivanović se nada da će Srbija dobiti status kandidata do kraja ove godine, odnosno da će, kako je rekao, "EU ostati korektna i principijelna", jer Srbija po svim postavljenim kriterijumima ispunjava uslove za to.

"Mislim da bismo morali dobiti i datum za početak pregovora, ali to nije sigurno jer zavisi od slobodne interpretacije pojedinih zemalja članica EU", naglasio je Ivanović.

Ivanović je, takođe, naveo da Albanci nikada ne donose odluke sami, odnosno, da je od poruka koje je uputila Angela Merkel Beogradu mnogo važnije šta će im na zatovorenim sastancima reći ambasadori zemalja članica EU, ali i američki ambasador u Prištini koji je, kako je rekao, nesumnjivo veoma uticajan tamo.

Ivanović je dodao da od uslova koje je postavila nemačka kancelarka, prva dva, nastavak dijaloga i proširenje delovanja Euleksa na celu teritoriju Kosova, nije ni trebalo postavljati, jer je Srbija već opredeljena za njih.

Ustavne obaveze prema Srbima na Kosovu

Što se tiče ukidanja paralelnih institucija, Ivanović je ponovio da postoji ustavna obaveza Srbije da stanovništvu na Kosovu pruži sve usluge koje imaju građani u drugim delovima Srbije.

"Mogu institucije biti racionalnije, reorganizacija može da se dogodi ali to ne sme da bude reorganizacija radi smanjenja, već radi povećanja funkcionalnosti tih institucija koje ponekad pokazuju slabost u delovanju", dodao je Ivanović.

Kada je u pitanju rešavanje problema carinskog pečata, koje se kao uslov za dobijanje kandidature pominje i u Akcionom planu vlade, Ivanović je istakao da ono mora biti u skladu sa Rezolucijom 1244, jer će Beograd u protivnom ući u zamku da kosovske carine budu početak defakto priznanja.

Ivanović je naveo da ne očekuje da će se u nastavku pregovora Beograda i Prištine u Briselu se, 2. septembra, dogoditi bilo šta dramatično. Državni sekretar je, međutim, istakao da se do dogovora sa Prištinom teško dolazi, jer kosovski Albanci nastoje da svako tehničko pitanje stave u funkciju svog priznanja.

"Mislim da je predsednik Tadić dao vrlo jasno poruku koja će se čitati i u Briselu i u Vašingtonu, ali i na drugim mestima", zaključio je Ivanović.

Nastavak na RTS...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.