Kinezi pogubili Britanca

Izvor: RTS, 29.Dec.2009, 11:40   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Kinezi pogubili Britanca

Britanac Akmala Šaik koji je osuđen na smrt zbog krijumčarenja heroina pogubljen u Kini. Šaik je prvi državljanin neke članice EU koji je u poslednjih 50 godina pogubljen u Kini.

Kina je pogubila Britanca Akmala Šaika, osuđenog na smrt zbog krijumčarenja heroina, uprkos žalbi njegove porodice i britanske vlade, koji su tvrdili da je mentalno bolestan.

Šaik (53) prvi je državljanin neke članice EU koji je u poslednjih 50 godina pogubljen u Kini.
>> Pročitaj celu vest na sajtu RTS <<
Bivši poslovni čovek i otac petoro dece uhapšen je u septembru 2007. godine u Urumćiju, glavnom gradu severozapadnog kineskog regiona Sinđang, jer je kod njega pronađena aktntašna sa četiri kilograma heroina.

Šaik, koji je rođen u Pakistanu, ali je kao dete došao u Veliku Britaniju, tvrdio je da tašna nije njegova. Kineski sud ga je u oktobru 2008. godine proglasio krivim i osudio na smrt.

Odbrana je uložila žalbu na presudu, a Šaikova porodica i britanska vlada apelovali su na Peking da ublaži kaznu, tvrdeći da osuđeni boluje od manične depresije.

Oštra osuda Gordona Brauna

Vrhovni sud Kine odbacio je prošle sedmice žalbu, uz obrazloženje da nema dovoljno dokaza koji bi potkrepili navode odbrane.

Neki mediji su izvestili da je smrtna kazna izvršena smrtonosnom injekcijom, dok su drugi javili da je streljan.

Međunarodna zajednica je izrazila ogorčenje zbog njegovog pogubljenja. Britanski premijer Gordon Braun oštro je osudio izvršenje smrtne kazne.

"Najoštrije osuđujem pogubljenje Akmala Šaika i ogorčen sam i razočaran zbog toga što naši uporni zahtevi nisu ispunjeni", naveo je Braun u saopštenju koje je izdao Forin ofis.

"Posebno sam nezadovoljan zbog toga što nije obavljena nikakva procena njegovog mentalnog zdravlja", istakao je Braun.

Šef britanske diplomatije Dejvid Miliband izrazio je duboko žaljenje zbog toga što Peking nije uzeo u obzir primedbe Londona, posebno one koje se odnose na zdravstveno stanje osuđenog i neodgovarajuće prevođenje tokom suđenja.

Specijalni izvestilac UN Filip Elston rekao je da su UN obaveštene da je kazna izrečena na osnovu 30-minutnog saslušanja, što, prema mišljenju te svetske organizacije, nije dovoljno da se razmotre svi dokazi odbrane.

Kina je, prema podacima nevladine organizacije Amnesti internešnel, prošle godine pogubila 1.718 ljudi.

Nastavak na RTS...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.