Izvor: B92, 14.Jun.2015, 17:30 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Kineski "hipersonik" plaši Amerikance
Kinesko Ministarstvo odbrane je potvrdilo da je obavljen četvrti test hipersonične letelice koja može da bude naoružana nuklearnim oružjem.
Na to je odmah stigla reakcija iz SAD, koje kažu da se radi o “ekstremnom manevru“ u momentima kada rastu tenzije između dve velike sile oko Južnog kineskog mora.
Test letelice, koju u Vašingtonu nazivaju WU-14 obavljen je 7. juna i bio je četvrti u poslednjih 18 meseci.
“Predviđena naučna istraživanja >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << i eksperimenti su normalni na našoj teritoriji i ti testovi nisu usmereni ni prema jednoj državi, niti cilju“, navedeno je u saopštenju Ministarstva odbrane.
Čudo kineske vojne tehnike bi trebalo da leti brzinom deset puta većom od brzine zvuka, a u toku leta ima mogućnost manevrisanja do ivice svemira.
To su u SAD shvatili kao opasnost jer njihov raketni sistem odbrane može da obori samo rakete i bojeve glave koje imaju unapred predviđenu putanju i ne menjaju kurs u toku leta.
Sukob između SAD i Kine nastao je zbog Južnog kineskog mora, koje SAD smatraju međunarodnim vodama, dok vlasti u Pekingu pretvaraju grebene u ostrva i proglašavaju ih delom svoje teritorije.
Kinesko vojno čudo plaši Amerikance
Izvor: Vesti-online.com, 14.Jun.2015
Kinesko Ministarstvo odbrane je potvrdilo da je obavljen četvrti test hipersonične letelice koja može da bude naoružana nuklearnim oružjem...Na to je odmah stigla reakcija iz SAD, koje kažu da se radi o “ekstremnom manevru“ u momentima kada rastu tenzije između dve velike sile oko Južnog...









