Kina kažnjava zbog dalaj lame

Izvor: B92, 11.Nov.2014, 14:13   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Kina kažnjava zbog dalaj lame

Kina će oštro kazniti zvaničnike na Tibetu koji podržavaju dalaj lamu, prognanog tibetanskog duhovnog vođa i dobitnika Nobelove nagrade.

Kineski Global tajms piše da je kineska antikorupcijska komisija zatražila od zvaničnika u regionu da se koncentriše na "poništavanje separatizma i održavanje socijalne stabilnosti".

Kineski dnevnik piše, pozivajući se na izjavu čelnika inspekcijskog tima Centralne komisije za disciplinu i inspekciju (ČDI) Komunističke >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << partije Je Dongsong, da Tibet nije izuzet od toliko najavljivane kampanje za suzbijanje korupcije, prenosi agencija AFP.

"Neki obični zvaničnici u regionu otkriveni su da imaju ozbiljne korupcionaške akte. Neki zvaničnici nisu uspeli da zauzmu čvrst politički stav", optužio je Je.

U odgovoru na izveštaj ČDI, tibetanski visoki zvaničnik Komunističke partije rekao je da će (lokalna) vlada oštro kazniti zvaničnike koji slede dalaj lamu ili podržavaju separatizam.

Na prvoj strani dnevnika Tibet dejli, lider Tibetanske partije Čen Chuanguo upozorio je da Kina će iskoreni sve separatističke sklonosti na Tibetu.

"Što se tiče kadrova koji podržavaju fantazije o 14-toj dalaj grupi učešćem u podržavanju separatističke infiltracije diverzantskih aktivnosti, oni će biti strogo i surovo kažnjeni u skladu sa zakonom i partijskim disciplinskim merama", zapretio je Čen, dodaje Rojters.

Dalaj lama izrazio je prošlog meseca nadu o obavljenju hodočašća, navodeći da je da je imao razgovore sa kineskim zvaničnicima o mogućem putovanju, javili su mediji.

Prognani tibetanski duhovni vođa koji je pobegao u Indiju posle neuspele pobune protiv kineske vladavine na Tibetu 1959., tvrdi da "jednostavno želi istinsku autonomiju za Tibet i negira da se zalaže za nasilje".

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.