Kina je falsifikovala ceo svet!

Izvor: Vesti-online.com, 29.Maj.2014, 16:09   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Kina je falsifikovala ceo svet!

Poznata po svojim kopijama zpadnih proizvoda - od šampanjca, do patika, Kina širi umešnost kopiranja na arhitekturu, s minijaturnim Ajfelovim kulama, "novom Sfingom iz Gaze" i evropskih sela. Kopije spomenika, za koje je skovana nova reč "duplitektura", iznenađuju strance, ali mnogi Kinezi ih pozdravljaju.

Planina Rašmor i glave američkih predsednika u Čungkingu

 

"Mislim da je to dobra stvar. Mogu da vidim spomenike iz mesta gde nikad nisam bio", >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << rekao je jedan 32-godišnji Kinez u parku u jugoistočnom gradu Čungkingu gde su replike Mikelanđelovog "Davida", "Mislioca" Ogista Rodena, i gigantskih glava četvorice američkih predsednika sa planine Rašmor.

 

U istom gradu nalazi se i red belih zgrada sa elegantnim lukovima, što je izazvalo polemiku zbog frapantne sličnosti s jednim pekinškim kompleksom, delom englesko-iračke arhitetkice Zahe Hadid. Kopiranje se "radi u Kini", rekao je jedan kineski sudija u penziji prolazeći ispred tih zgrada. "Mislim da je to dobra stvar, možemo da naučimo iz iskustva drugih", rekao je on.

 

Moda kopiranja arhitekture razvila se paralelno s komercijalizacijom nekretnina poslednjih decenija u Kini, a posebno se kopiraju konstrukcije koje podsećaju na prestiž i uspeh, objašnjava Amerikanka Bjanka Bokser, autorka knjige "Kopije originala: Arhitektnonske imitacije u savremenoj Kini".

  Londonski Tauer bridž, a u malo dalje i Ajfelova kula

 

Među projektima koji najviše iznenađuju je slikovito austrijsko selo Halstat, koje je na Uneskovom spisku svetske baštine. Kuće pastelnih boja uz azurno alpsko jezero reprodukovane su u južnoj kineskoj provinciji Guangdong. Čak je i kineska zvanična novinska agencija Sinhua pisala o "smelom primeru kulture kineskih falsifikata".

 

Hangžu pokazuje sklonost ka Francuskoj s nekoliko pariskih spomenika, uključujući Ajfelovu kulu, fontanu iz dvorca u Versaju i jedno malo, tipično francusko selo. Severna provincija Hebej od pre nekoliko dana ima impozantnu imitaciju Sfinge iz Gize, ali ta monumentalna građevina trebalo bi da bude srušena zbog žalbe egipatskog ministarstva.

 

Šangaj je izgradio "grad na Temzi" u jednom predgrađu gde su statua Čerčila, crkva iz Bristola i čak i lažni čuvari Bekingemske palate. U predgrađu Pekinga nalazi se kompleks sa zlatnim kupolama, inspirasnim Kremljem iz Moskve, kao i dvorac po ugledu na dvorac Mezon Lafit zapadno od Pariza, delo arhitekte Fransoa Mansara.

  I tu je čuvna Sfinga zbog koje se Egipat pobunio

 

Iako te imitacije izazivaju dosta podsmeha, Bjanka Bokser kaže da daju ugled kineskim gradovima, uz malu cenu investicije. "U Kini slika falsfikatora je više iznijansirana – kopiranje može biti dokaz talenta, a može biti i vrlo praktično rešenje problema", rekla je ona.

 

"Jedno od najboljih rešenja je da se kopiraju spomenici koji podsećaju na aristokratski ili rafinirani način života", rekla je ona i navela Versaj, Veneciju i Belu kuću kao modele cenjene u Kini.

 

U Dafenu, predgrađu Šendžena, grada u punom razvoju, čitava armija slikara kopira remek-dela od Vinsenta Van Goga, do Džeksona Poloka. U Parku u Čungkingu su smanjeni modeli Njujorka, kanala iz Venecije, kao i replika Isusa iz Rio de Žaneira.

 

"U pogledu poštovanja kreativnosti drugih, to nije dobro, ali za Kinu koja je još u razvoju, to je korisno", rekao je jedan mladić šetajući parkom i ocenio da, kad Kina bude dovoljno razvijena, neće biti više trzišta za falsifikate.

Nastavak na Vesti-online.com...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.