Kaznama očistiti  zagađivače

Izvor: Blic, 04.Jan.2008, 10:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Kaznama očistiti zagađivače

Srbija će tokom ove godine otpočeti realizaciju projekta kojim bi trebalo da se svrsta u red zemalja EU koje klasifikuju i recikliraju otpad. Cilj je da i Srbija postane zemlja u kojoj odbačene i istrošene materije neće biti više samo đubre kojim se ugrožava životna sredina, već i sirovina za energiju i mnoge druge potrebe. Realizacija projekta otpočeće izgradnjom 26 regionalnih deponija kojima će biti zamenjene privremene koje su već decenijama zagačivači i pravo ruglo - najavljuje >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << za „Blic" ministar zaštite životne sredine Saša Dragin.

Šta to konkretno znači?

- Javna komunalna preduzeća imaće obavezu da razvrstavaju otpad, a, između ostalog, na ulicama će biti kontejneri za selekciju smeća, dok će, primera radi, restorani sa preko 40 obroka dnevno morati da prikupljaju istrošeno ulje, a ne da se ono baca u reku.



Kako se izboriti sa velikim zagađivačima?

- Lociranje ekoloških crnih tačaka bio je prioritet Ministarstva i tako će biti i u ovoj godini. Urađen je detaljan akcioni plan kojim se NIS obavezao da se za Pančevačku rafineriju izdvoji 126 miliona evra, a za „Petrohemiju" 20,7 miliona evra i ovi iznosi biće utrošeni u izmenu tehnologije ovih industrija, čime će se obezbediti njihova čistija proizvodnja, tako da ova industrija više ne bude opasnost po životnu sredinu. Azotara u Pančevu i nadalje će biti zatvorena i čekaćemo da implementiraju akcioni plan kako bi počeli da rade. U Srbiji više niko ne može da zagađuje, a da mu se gleda kroz prste. Rigoroznom kontrolom zagađivanja ne pravi se razlika na domaće ili strane firme, privatne ili državne.



Kakva je saradnja sa industrijom i koliko ona ima sluha?

- Naš posao je da zagađivače nateramo da to više ne budu. Mora se razviti svest da svaka investicija u ekologiju nije trošak, već dobitak. Svi postojeći potencijalni zagađivači, kojih u Srbiji ima oko 270, moraće do 2015. da pribave integrisanu ekološku dozvolu kojom se obavezuju da zemlju, vazduh, vodu ne zagađuju preko dozvoljenih granica. Sve nove fabrike ne mogu da počnu da rade ukoliko prvo ne pribave ovu dozvolu. Od kako je osnovano Ministarstvo, zagađivače smo kažnjavali. Međutim, smatrao sam i trudim se da tako i ostane, da pomognemo onima koji su spremni da ulažu u ekologiju. Tako da, iako to nije naš posao, Ministarstvo ulaže sredstva kako bi se pomoglo u zaštiti životne sredine i jedan od primera je pošumljavanje i sanacija pepelišta u Obrenovcu, za koje smo izdvojili preko dva miliona evra.

Mnogi tvrde da su kazne za zagađivače do sada bile isuviše blage?

- Na poslednjoj sednici Vlade u prošloj godini usvojen je zakon kojim se povećavaju kazne za zagađivače za 20 odsto. Srbija, konačno, ima i sistematski plan rešavanja crnih tačaka jer to do sada niko nije radio. I otuda jeste najveći uspeh ponovno osnivanje Ministarstva zaštite životne sredine i postavljanje održivog sistema. Imali smo administrativni diskontinuitet koji se umnogome odrazio na ionako loše stanje u ovoj oblasti kod nas. Ali, i Srbija se, dok su se druge zemlje bavile zaštitom sredine, bavila ratovima. Danas je započeto ono što je trebalo da bude završeno u poslednjoj deceniji prošlog veka i ma kako to zvučalo, mi zaista nemamo vremena za gubljenje.



Šta najviše otežava posao zaštite životne sredine?


- Ovo ministarstvo je imalo značajnu zakonodavnu aktivnost u prošloj godini i sada imamo propise na osnovu kojih možemo aktivnije da radimo, ali i da kažnjavamo. Međutim, sa druge strane upravo sporost administracije i uspavanost sistema jesu najveći kočničari. Nedostaje još zakona, neophodno je da i ostali delovi administracije rade svoj posao i pridržavaju se propisa jer, u suprotnom, i dalje ćemo imati probleme koji su ostali nerešeni u protekloj godini, poput divlje gradnje zaštićenim parkovima prirode. Nedostatak je i što Ministarstvo nema dovoljno ingerencija. Mi možemo da ukažemo na problem, ali nemamo ovlašćenja i da ga rešavamo. Ipak, nadam se da će izmenama zakona o ministarstvima sledeće godine biti objedinjen ceo sistem, da će zaštita voda i zaštita šuma preći u našu nadležnost, čime će se eliministati konfuzija u sistemu ekologije.

Posao za invalide

U Ministarstvu je protekle godine zaposleno sedam osoba sa invaliditetom.

- Da, postavili smo kao obavezu da svaki sektor zaposli osobu sa invaliditetom i da imaju prednost u zapošljavanju. Na tome insistiramo i kod drugih ministarstava. Jedna od obaveza u radu Ministarstva je i saradanja sa udruženjima koja se brinu o osobama sa posebnim potrebama - kaže ministar Saša Dragin.

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.