Kašalj se nekada lečio heroinom!

Izvor: Vesti-online.com, 08.Nov.2011, 19:46   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Kašalj se nekada lečio heroinom!

Medicina druge polovine 19. veka gotovo se nije mogla zamisliti bez brojnih vrsta droga – opijum je sprečavao menstrualne bolove, amfetamini ublažavali psihosomatske poremećaje, a heroin je korišćen kao lek protiv kašlja.

Koliko god to zvučalo neverovatno, mnoge vrste danas zabranjenih droga nastale su kao lek u 19. veku. Zaista, teško je poverovati koji su sve narkotici bili legalni i mogli da se konzumiraju na javnim mestima.

Opijum se, tokom 19. veka, najviše >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << koristio u Americi. Ne samo da je bio legalan, već su ga lekari davali pacijentima, a mogao je i da se kupi u trgovinskim radnjama.

Žene su pušenjem opijuma ublažavale svoje menstrualne bolove. Čak su ga davali i bebama kako bi lakše podnele bol dok im rastu prvi zubi.



Do početka 20. veka, najveći korisnici opijuma upravo su bile žene. Njegovo konzumiranje prvi je zabranio grad San Francisko 1875. godine, a Kalifornija je tek 1907. godine uvela ograničenu upotrebu, namenjenu isključivo u medicinske svrhe.

Marihuana je bila dozvoljena sve do početka 20. veka i koristila se kao sredstvo za poboljšavanje raspoloženja. Uzgajala se na plantažama bez ikakvih problema, ali je njena upotreba kasnije ograničena.

Laboratorijsku drogu amfetamin prvi je sintetizovao rumunski hemičar Lazar Edeleanu, u Berlinu 1887. godine. Korišćena je u lečenju alkoholizma, depresije, pa čak i alergija.



Amfetamini su zakonom zabranjeni od osamdesetih godina 20. veka, a danas ih farmaceutska industrija koristi u malim količinama za pravljenje nekih vrsta lekova koji se koriste u lečenju psihosomatskih poremećaja.

Iako se pojavio još šezdesetih godina 19. veka, kokain se nije koristio u narodnoj medicini. Najveću popularnost dostigao je kada je kompanija "Koka-kola" počela da ga koristi kao glavni sastojak svog originalnog recepta. Kada je kokain početkom 20. veka proglašen ilegalnim, promenjena je i receptura tog popularnog pića.



Sintetička droga ekstazi registrovana je 1912. godine, a zabranjena tek 1984. godine. Koristila se u istraživanjima psihoterapije, posle čega su profesori otkrili njene negativne posledice, koje uključuju i teška oštećenja mozga.

Heroin je izmišljen kao alternativa morfijumu. Vrlo brzo postao je jedna od najopasnijih droga. Čuvena farmaceutska kuća "Bayer" napravila ga je 1874. godine.



Na tržištu se pojavio kao lek protiv kašlja, a zatim i kao lek za lečenje zavisnosti od morfijuma.

Mnogo godina kasnije, ispostavilo se da heroin stvara veću zavisnost od samog morfijuma, pa je zabranjen 1914. godine.

Nastavak na Vesti-online.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.