Izvor: RTS, 03.Nov.2009, 12:58 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Karzai za odlučnu borbu protiv korupcije
Nova vlada Avganistana zastupaće interese svih građana, rekao ponovo izabrani predsednik Avganistana Hamid Karzai. U svom prvom govoru posle pobede na izborima Karzai najavio odlučnu borbu protiv korupcije.
Ponovo izabrani predsednik Avganistana Hamid Karzai izjavio je da će nova vlada, koja će biti formirana nakon spornog izbornog procesa okončanog povlačenjem njegovog jedinog rivala Abdulaha Abdulaha iz drugog kruga zakazanog za 7. novembar, zastupati interese svih Avganistanaca.
>> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << />
"Želim da kažem da niko neće biti izolovan i da ćemo svi biti deo vlade Avganistana", rekao je Karzai u govoru koji je prenela nacionalna televizija.
Karzai je obećao da će se obračunati sa korupcijom u zemlji, nakon kritika upućenih iz zapadnih zemalja, preneo je Rojters.
"Odlučni smo da upotrebimo sve naše snage, u najširem smislu, da odstranimo korupciju sa našeg tla", rekao je Karzai.
Glavni Karzaijev rival Abdulah Abdulah povukao se zbog toga što, kako je rekao, ni u drugom krugu ne bi bilo slobodnog glasanja.
Avganistan su nakon prvog kruga glasanja, 20. avgusta, potresale afere i optužbe za krađu glasova, a kriza je dodatno produbljena obuhvatnijim i opasnijim napadima talibana.
Karzaijev povratak na vlast talibani su nazvali farsom, pozivajući na dalje akcije protiv zapadnih sila.
"Izbor je bacanje prašine u oči narodu, jer je odluka o tome doneta u Vašingtonu", naveo je Rojters izjavu neimenovanog predstavnika talibana.
Povratak Karzaija na vlast je bar uklonio prepreku za eventualno povećanje broja savezničkih trupa u zemlji u kojoj je talibansko nasilje najžešće još od 2001. godine, istakla je britanska agencija.
Čestitike Obame, Medvedeva i Rasmusena
Američki predsednik Barak Obama čestitao je avganistanskom lideru Hamidu Karzaiju ponovni izbor za šefa države i poručio mu da preduzme ozbiljnu borbu protiv korupcije i da se više zalaže za dobrobit svog naroda.
"Naglašavam da ovo treba da bude trenutak u kojem pišemo novo poglavlje i stvaramo bolju vladu koja će uložiti ozbiljne napore da iskoreni korupciju", rekao je Obama u telefonskom razgovoru s Karzaijem.
Američki predsednik je dodao da treba uložiti zajedničke napore kako bi se obuka avganistanskih bezbednosnih snaga odvijala brže.
Portparol Bele kuće Robert Gibs ranije je rekao da će Obama odlučiti o slanju dodatnih trupa u Avganistan "tokom narednih sedmica" i naglasio da Bela kuća nikada nije saopštila da predsednik želi da sačeka ishod predsedničkih izbora u toj zemlji kako bi doneo ovu odluku.
I predsednik Rusije Dmitrij Medvedev uputio je čestitku Hamidu Karzaiju povodom reizbora na mesto predsednika Avganistana, saopštila je pres služba Kremlja.
Medvedev je uveren da će se prijateljski rusko-avganistanski odnosi i višestrana saradnja i dalje razvijati na dobrobit naroda dve zemlje i u interesu mira i stabilnosti u regionu, navodi se u saopštenju.
Medvedev je, kako prenosi Itar-Tas, izrazio spremnost Rusije da nastavi da pruža pomoć u uspostavljanju nezavisnog i demokratskog Avganistana i da doprinosi dostizanju pravednog i dugoročnog mira i poboljšanju socijalno-ekonomskog stanja u toj zemlji.
Generalni sekretar NATO-a Anders Fog Rasmusen čestitao je Hamidu Karzaiju na ponovnom izboru na dužnost predsednika i rekao da će Alijansa nastaviti da podržava vladu i narod Avganistana.
U saopštenju iz Rasmusenovog kabineta kaže se da je generalni sekretar primio k znanju odluku avganistanske Nezavisne izborne komisije da proglasi Karzaija za pobednika predsedničkih izbora posle povlačenja njegovog rivala Abdulaha Abdulaha iz drugog kruga izbora.
"NATO će nastaviti da pruža podršku vladi i narodu Avganistana da bi im pomogao da obezbede bolju i sigurniju budućnost, i nastaviće da podstiče na dalji napredak ka boljoj vladavini i borbi protiv korupcije", rekao je Rasmusen u saopštenju.
NATO predvodi koaliciju od 42 zemalja koje su uputile oko 72.000 vojnika u Međunarodne snage bezbednosti u Avganistanu.
Vašington planira da „prevaspita“ Karzaija
Izvor: Danas, 02.Nov.2009, 22:35
Postizborna situacija u Avganistanu i jučerašnja objava Izborne komisije da je Hamid Karzaji pobednik predsedničkih izbora te da neće biti drugog kruga predviđenog za 7. novembar zbog povlačenja njegovog glavnog rivala Abdulaha Abdulaha, u velikoj meri ukazuju na to da će SAD i u narednom periodu...







