Izvor: B92, 08.Jul.2007, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
"Karla del Ponte naklonjena Srbiji"
Beograd -- Vladimir Vukčević će predložiti SB UN da Beograd potpiše sporazum koji omogućuje da osuđenici izdržavaju kaznu u Srbiji.
Tužilac za ratne zločine Vladimir Vukčević je u intervjuu Politici rekao da će se on i Rasim Ljajić, preko Nacionalnog saveta za saradnju s Haškim sudom, obratiti Savetu bezbednosti UN i predložiti da Beograd potpiše sporazum koji omogućava da haški osuđenici iz Srbije kaznu služe u svojoj državi.
On je rekao da potpuno >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << podržava inicijativu glavne tužiteljke Haškog suda Karle del Ponte da ljudi kojim je suđeno u Hagu izdržavaju kaznu u svojim zemljama, ali da zabrinjava negativno reagovanje Haškog suda.
"Naš cilj je bio i jeste da kompletne sudske postupke vodimo pred domaćim pravosuđem. Takođe, mislim da bi regionalna inicijativa ovakve vrste naišla na daleko bolji prijem Saveta bezbednosti. Očekujem da i Hrvatska i BiH imaju sličan stav u odnosu na to pitanje", rekao je Vukčević.
Povodom odnosa Del Ponteove prema Srbiji, Vukčević je rekao da iskreno misli da je glavna tužiteljka "veoma naklonjena Srbiji čak i kada predlaže uslovljavanje potpisivanja sporazuma s EU izručenjem haških optuženika Tribunalu".
"Uporno pokušavam da joj objasnim da je njihovo hapšenje i izručenje u interesu Srbije, da mi to ne radimo zbog pritisaka koji su u našim relacijama često i kontraproduktivni, već to činimo zbog želje da se zadovolji pravda i optuženicima pravedno sudi, zbog poštovanja žrtava i zbog budućnosti naše dece", rekao je on.
Vukčević je rekao da je u Tužilaštvu za ratne zločine formiran tim koji radi na "definisanju i formiranju" predmeta za zločine nad Srbima počinjenih na Kosovu.
Prema njegovim rečima, u timu je stručnjak za zakonodavstvo koji će analizirati pravosuđe UNMIK-a, kao i stručnjak koji će definisati zone odgovornosti potencijalnih izvršilaca ratnih zločina na Kosovu, pre svega pripadnika OVK.







