
Izvor: Studnel.com, 05.Maj.2016, 16:43 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Karl Marks − najveći teoretičar socijalističke misli
Iako je imao dosta uspeha kao novinar i kao filozof, poznat je po istorijskim analizama međuklasnih odnosa i konflikata. Marks je bio potomak bogate jevrejske porodice. Bio je najstariji sin od devetoro dece. Njegov otac, koji je bio advokat, poslao ga je da studira pravo, međutim, Karl je nakon prve godine napustio pravo i prešao na filozofiju. Studije filozofije završio je u Berlinu, a u 23. godini je doktorirao na Univerzitetu u Jeni sa izvanredno ocenjenom disertacijom >> Pročitaj celu vest na sajtu Studnel.com << Razlika između Demokritove i Epikurove filozofije prirode. Nakon što je stekao diplomu, godine 1842. počeo je da piše za Liberalne demokratske novine, a ubrzo je postao i urednik. Sledeće godine pruska vlada je zabranila štampanje novina pošto su bile previše radikalne.
Godine 1843. Marks se preselio u Pariz i tamo je upoznao Fridriha Engelsa, koji će postati njegov dugogodišnji saradnik i prijatelj. Dve godine kasnije objavili su delo Sveta porodica, koje kritikuje mladohegelovsku filozofiju. U tom periodu pruska vlada je nameravala da ga progna iz Francuske, pa su se Engels i on preselili u Brisel. Marks se nakon toga odrekao pruskog državljanstva. Belgiju je napustio 1848. godine, pre nego što je vlada uspela da ga protera. Nakratko se vratio u Pariz i Nemačku, pre nego što se za stalno preselio u London, i pored toga što mu britansko državljanstvo nikada nije odobreno. U Londonu je radio kao novinar, ali, pošto mu plata nije bila dovoljna, uglavnom ga je izdržavao Engels. Karl Marks se vremenom izolovao iz društva londonskih komunista i fokusirao se na razvijanje ekonomskih teorija. Umro je u Londonu 14. marta 1883. godine.
Marks u svojim delima stvara potpuno nov i originalan pogled na svet i društvo, novu interpretaciju svetske istorije, a smatra se i osnivačem moderne sociologije. Takođe, važi za pisca koji je izvršio najveći uticaj na svetsku istoriju. Teško je izdvojiti njegovo najuticajnije delo, a iz interpretiranja njegovog mišljenja i dela izrastao je jedan od dominantnih pravaca u evropskoj i svetskoj filozofiji XX veka – marksizam.
Izvori: srednjeskole.edukacija.rs, znanje.org, dnevno.rs.
na danasnji dankarl marksteoreticarsocijalizambiografija