Kandidati za mesto patrijarha bi rado odložili izbor na proleće

Izvor: Blic, 30.Okt.2008, 06:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Kandidati za mesto patrijarha bi rado odložili izbor na proleće

Nije ni najmanje neobično što je patrijarh odlučio da se povuče. Neobično je što je to tek sada odlučio, jer zbog starosti već dugo nije mogao upravljati Crkvom. Već 20 godina SPC nema poglavara koji upravlja životom Crkve na pravi način, jer su i sadašnji i prethodni patrijarh zbog starosti bili onemogućeni da efikasno obavljaju svoj posao. Zbog svega toga Crkva je razjedinjena, ima mnogo klanova, lobija, a i političke stranke su na to uticale - kaže za „Blic” profesor >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << Pribislav Simić, veliki poznavalac Crkve i dugogodišnji dekan Bogoslovskog fakulteta.



Profesor Simić kaže da se, uprkos većinskom očekivanju vladika da SPC uskoro dobije novog poglavara, može dogoditi da na Saboru 11. novembra čak ne bude usvojena molba patrijarha. Razlog bi bila sumnja u patrijarhovu molbu koju sada neke od vladika ispoljavaju. Na osnovu izjava vladika, ali i nezvaničnih informacija koje dolaze iz samog vrha Crkve i pojedinih eparhija, stiče se utisak da bi se u najmanju ruku moglo dogoditi da izbor novog patrijarha bude odložen.

- Nikome ne ide u prilog da se sada izabere patrijarh, čak ni samim kandidatima, jer niko od njih nije siguran. Voleli bi da dobiju mali tajm-aut i očekujem da izbor novog patrijarha bude malo odložen. Sabor je zakazan pre nego što je sadašnji patrijarh podneo ostavku. Zato Sabor ne mora biti izborni, a kako je u Ustavu predviđeno da se patrijarh mora izabrati u roku od tri meseca, ima vremena - kaže profesor Simić za „Blic”.

U slučaju odlaganja izbora moglo bi doći do promene pravila izbora patrijarha i povratka izbornog sabora koji je postojao stotinama godina, a koji je ukinut pred Germanovu smrt. Naime, u dopunama Ustava SPC tada je promenjen način izbora patrijarha. Sabor je pre izbora sadašnjeg patrijarha doneo odluku da tu odredbu Ustava stavi van snage i propisao da arhijereji biraju trojicu, a da se ime patrijarha izvlači iz šešira. Mogućnost izvlačenja iz šešira propisana je i u Ustavu SPC, ali samo za slučaj da nijedan od tri kandidata ne dobije apsolutnu većinu, a druga dvojica dobiju podjednak broj glasova. Tada se svima u izbornom saboru daju ceduljice na kojima pišu ime kandidata. Tako se bira u Rusiji i Rumuniji, a čak ni u vreme komunizma nije ukidan taj način izbora patrijarha.

- U slučaju da Sabor usvoji odluku da ponovo stupi na snagu odredba Ustava koja propisuje ovakav izbor patrijarha, novi poglavar SPC bio bi biran na skupu od oko stotinak crkvenih velikodostojnika. Sada pravo da bira ima 45 vladika. Takođe poglavar bi se birao glasanjem i za njegov izbor bila bi potrebna apsolutna većina prisutnih, a izvlačenje iz šešira bi potpuno bilo izbačeno kao mogućnost - kaže profesor Simić i naglašava da bi trebalo ponovo poštovati izbor patrijarha kakav propisuje Ustav SPC.

U tom slučaju patrijarha bi birao izborni sabor koji bi činili dekan Bogoslovskog fakulteta, rektori bogoslovija, članovi patrijaršijskog upravnog odbora i igumani manastira.

- U vreme kad je taj način izbora promenjen bile su komunističke vlasti koje su direktno uticale na izbore. Međutim, tih razloga više nema. Sada više valjda niko ne bi hapsio igumana Dečana kao što se to dogodilo igumanu Makariju. Smestili su ga u zatvor kad je došao u Beograd na izborni sabor 1969. godine - kaže Simić.

Radna sposobnost i godine su važni

Patrijarh German je imao 90 godina kada je umro, a i sadašnji patrijarh je već izabran kao jako star, u 76. godini, i praktično je svega nekoliko godina mogao raditi. Kada je German izabran za patrijarha, komentari u novinama su bili da se ljudi u šezdesetim godinama većinom spremaju za penziju, a eto, on je izabran za poglavara. To je bio komentar na mestu, smatra profesor Simić. Nadležnosti patrijarha su takve da zahtevaju čoveka sa punom radnom sposobnošću. Po Ustavu SPC on nema ograničenja.

Ćutanje države je neodgovorno

Posle mnogobrojnih poziva verskih analitičara i stava pojedinaca u Crkvi da je potrebno da se državni vrh izjasni i kaže šta misli o izboru novog poglavara SPC, „Blic” je zatražio komentar od predsednika Srbije Borisa Tadića. U kabinetu nam je rečeno da se predsednik ne meša u unutrašnje stvari nijedne verske zajednice.

- Država je uvek bila zainteresovana za to ko će biti poglavar Crkve i ne verujem da iole ozbiljna država može biti nezainteresovana za poglavara. Lako je naći izgovor u tome da je država sekularna. Međutim, taj izgovor nije validan i lično mislim da je takav odgovor neodgovoran - smatra Simić.

Ispravka

Tehničkom greškom „Blic" je juče na naslovnoj strani objavio fotografiju arhimandrita Žiče Gerasima, umesto episkopa gornjokarlovačkog Gerasima. Izvinjavamo se vladici, arhimandritu i čitaocima.

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.