
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 24.Jun.2010, 14:01 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Kanadski premijer ne veruje u priču o Srebrenici
OTAVA -
Kanadski premijer i lider Konzervativne partije Stefan Harper uložio je veto na usvajanje rezolucije o genocidu u Srebrenici u kanadskom parlamentu.
Pozivajući se na saopštenje Kongresa Bošnjaka Severne Amerike, agencija Fena je javila da su Bošnjaci, žrtve genocida, koji žive u Kanadi, oštro protestovali zbog iskrivljavanja činjenica i blokiranja ove rezolucije.
"Premijer Harper je prvo u potpunosti odbacio rezoluciju tako što je umesto nacionalnog >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << imena Bošnjak upotrebio termin 'bosanski ljudi nad kojima je navodno izvršen genocid', čime je pokušao da kaže da je genocid vršen nad svim narodima u BiH. Zatim je smanjio broj žrtava genocida s više od osam hiljada na njegovih više od sedam hiljada i na kraju izbacio termin 'genocid', upotrijebivši termin masovno ubijanje", navode u saopštenju bosanskohercegovačkih iseljenika u Kanadi.
U saopštenju se dodaje da se još jednom pokazalo da su "Harper i Konzervativna partija pod jakim uticajem srpskog i ruskog lobija u Kanadi".
Nacrt rezolucije o genocidu u Srebrnici, koji je inicirao Kongres Bošnjaka i kanadski Institut za istraživanje genocida, podržali su pojedini poslanici u kanadskom parlamentu. U njoj je predlagano da se 11. jul proglasi za dan sećanja na žrtve najvećeg zločina genocida u Srebrenici.
Kongres Bošnjaka Severne Amerike u saopštenju ističe da je reisu-l-ulema Islamske zajednice u BiH Mustafa Cerić uputio pismo ministru spoljnih poslova Kanade, naglašavajući potrebu usvajanja ove rezolucije.
I prvi komandant mirovnih snaga u Bosni, kanadski general Luis Mekenzi, pre nekoliko godina srušio je mit o događajima u Srebrenici tvrdeći da je istina daleko od slike koju pokušavaju da prikažu pojedini strani mediji.
"Bio sam tamo, znam šta se dešavalo i želeo sam da pokažem da slika nije crno-bela, da "loši" nisu odjednom došli i poubijali "dobre". Situacija je mnogo kompleksnija, kazao je tada u razgovoru za "Blic" general Mekenzi, koji u svom tekstu tvrdi da ni približno 8.000 muslimana nije ubijeno u Srebrenici, kao i da su snage pod komandom Nasera Orića ubile nekoliko hiljada srpskih civila.
Kanadski general piše da su ga pitali koliko vojnika je potrebno da bi se zaštitila oblast, a da im je on izneo cifru od 135.000 računajući da Srbi imaju snažnu artiljeriju.
"Tadašnji generalni sekretar UN Butros Butros-Gali preporučio je Savetu bezbednosti da UN pošalju 27.500 vojnika, a Savet bezbednosti je prihvatio 12.000. Šest meseci kasnije manje od 2.000 vojnika Unprofora dobilo je zadatak da brani Srebrenicu", kazao je Mekenzi.
Mekenzi navodi da nije proteklo dugo dok bosanski muslimani nisu shvatili da UN nisu u mogućnosti da održe obećanje o odbrani Srebrenice.
"Uz pomoć sa strane oni su uspeli u oblast da ubace na hiljade boraca i dosta oružja. Kako su postajali bolje opremljeni i obučeni, počeli su da napadaju van Srebrenice, pale srpska sela i ubijaju njihove stanovnike, a onda bi se hitro povlačili u bezbednu oblast pod okriljem UN. Napadi su dostigli kulminaciju 1994. godine, i nastavili su se u 1995. kada su kanadske snage zamenjene sa holandskim. Kada se 1995. godine sneg otopio, Naseru Oriću, koji je vodio muslimanske borce, postalo je jasno da će srpske snage napasti Srebrenicu kako bi ga sprečili da i dalje napada srpska sela. Zbog toga on sa velikim brojem svojih vojnika beži iz grada. Srebrenica je ostala nebranjena s uverenjem da će ako Srbi napadnu nebranjeni grad, NATO i UN napasti Srbe", tvrdi on.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...