Kampanja uzvraćanja udaraca

Izvor: B92, 14.Mar.2008, 17:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Kampanja "uzvraćanja udaraca"

Beograd -- Kampanja pojedinih političkih partija počela je pre nego što su stranke i zakoračile u izborni proces.

Dojučerašnji saborci u Vladi zagazili su u verbalne obračune koji sve očiglednije najavljuju kakva će biti kampanja za predstojeće izbore. Iz Demokratske stranke Srbije kažu da ne vode prljavu kampanju, već samo uzvraćaju udarce, dok iz Demokratske stranke za takve poteze kažu da su neodgovorni.

Analitičari upozoravaju da su građani siti svađa >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << i da žele da čuju od čega će živeti.

Svi znaju kako se ponašaju dvoje kada posle dužeg ili kraćeg vremena raskinu vezu.

Kao da se nikada nisu ni voleli, jedno o drugom govore samo najgore.

Kada iz stranke Vojislava Koštunice funkcionerima partije Borisa Tadića stignu optužbe i pitanja o novcu koji su stekli i načinu na koji su to uradili, nameće se slično poređenje.

Bubalo: Nema prljave kampanje

Međutim, za Koštuničinog ministra Predraga Bubala ta prepucavanja nisu prljava kampanja.

"Pa, to je bila priča i prilikom formiranja Vlade, šta da vam kažem, kako to nije bila priča. Nismo mi pričali, pričali su drugi, zašto bi mi morali sve. Ali, kada je neko otvorio neku nekorektnu priču, onda mora verovatno i da im se uzvrati", smatra Bubalo.

Iako Bubalo objašnjava da će kampanja DSS biti fer i usmerena na razbijanje, kako objašnjava, defetizma u oblasti ekonomije, za DS nema dileme kakvu kampanju vode njihovi dojučerašnji partneri.

Kolundžija: Neodgovornost nekih partija

Funkcionerka Demokratske stranke Nada Kolundžija smatra da nije dobro što će rezultate izbora odlučivati i procene birača o tačnosti optužbi iznetih tokom kampanje.

"Šteta je za građane Srbije da nemaju priliku da biraju između opcija i različitih programa, nego će morati da biraju između sopstvene procene da li su te optužbe možda tačne ili nisu", smatra Kolundžija.

Ona podseća da glasači svojom odlukom opredeliju svoju sudbinu, ali i sudbinu drugih građana.

Nada Kolundžija je kritikovala "neodgovornost onih političkih partija koje su spremne da glasove pridobiju na svaki mogući način, a da pri tom nisu spremni da preuzmu odgovornost za ono što će sa tim glasovima raditi".

Logarova: Vidljiva nervoza

Istraživanja, međutim, pokazuju da kampanje koje se zasnivaju na napadima drugih ličnosti ne mogu da daju dobre rezultate.

Svetlana Logar iz agencije Stratedžik marketing za B92 objašnjava da međusobna optuživanja političara o upletenosti u kriminal i korupciju nisu dobra za aktere kampanje, niti to građani žele da čuju.

"A zašto ste onda do sada veoma tesno sarađivali sa ljudima koji su korumpirani, koji su lopovi... Zašto ste to dozvoljavali, umesto da pokrenete proces da ti ljudi imaju konsekvence prema zakonima ove države", ukazuje Logarova.

"Dakle, to na svaki način veoma loše govori o onome ko se tim sredstvima služi i ono što, u suštini, ukazuje na tu nervozu, ja bih rekla, i jednu političku nezrelost, što građani jako dobro prepoznaju", smatra ona.

Svetlana Logar zaključuje da je očigledno da su ovi izbori prelomni, ali da niski udarci i pokušaj obezvređivanja političkih suparnika nisu dobar način da se nadomeste nedostaci sopstvenih poruka.

Đilas: Ne koristim ministarske privilegije

Ministar bez portfelja i funkcioner Demokratske stranke Dragan Đilas izjavio je danas da je svu svoju imovinu prijavio republičkom Odboru za sukob interesa i da ne koristi privilegije koje mu pripadaju kao ministru.

Povodom jučerašnjih optužbi potpredsednika Demokratske stranke Srbije Borka Ilića, Đilas je u izjavi dostavljenoj agenciji Beta naveo da ne koristi privilegije koje mu dopušta mesto ministra i da na deviznom računu nema sredstava.

"Sva moja finansijska imovina je suvlasništvo kompanije 'Multikom' koju sam, pre ulaska u politiku, napravio jednom od najuspešnijih u regionu i koja u Srbiji nema ni jednog jedinog državnog klijenta", izjavio je Đilas.

Prema njegovim rečima, u politiku je ušao kao deo tima predsednika Borisa Tadića, jer je želeo da da i "doprinos u realizaciji vizije da od Srbije napravimo zemlju lidera u regionu".

"Za posao koji obavljam u Vladi Srbije kao minister za NIP ne primam platu, ne vozim se službenim automobilom, ne koristim službeni telefon. Građane Srbije i državu ne koštam ni dinara. Nikada nisam koristio priviligije", naveo je Đilas dodajući da se u tome razlikuje od ljudi koji u politiku ulaze da bi se obogatili.

Đilas je izrazio nadu da će oni koji ga napadaju odgovoriti građanima Srbije koliko ih koštaju i šta su za Srbiju uradili.

"Ovo je početak prljave kampanje u kojoj ja neću da učestvujem", dodao je Đilas.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.