Kako je bivši direktor ojadio Galeniku: Štetni ugovori sa Maršalskih ostrva

Izvor: Blic, 18.Maj.2013, 21:48   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Kako je bivši direktor ojadio "Galeniku": Štetni ugovori sa Maršalskih ostrva

Bivši kompanije “Galenika” Nenad Ognjanović, koji je danas uhapšen sa još sedam osoba osumnjičenih za malverzacije, i njegov pomoćnik Goran Orlić sklopili su 2008. godine dva sporna ugovora vredna 10 miliona evra o isporuci sirovine za lekove sa predstavništvom kompanije “Farma trejd” sa Maršalskih ostrva, sazanje "Blic"

Ognjanović i više njegovih saradnika štetnim ugovorima i prebacivanjem novca na račune privatnih kompanija oštetili su ovu državnu firmu >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << za 12 miliona evra.

Ova of-šor firma je pod kontrolom Radoslava Laleta Sekulića, koji je bio u protvoru zbog umešanost u aferu “Agrobanka”. Ugovorom je predviđeno i da veledrogerija “Velefarm” za 450.000 evra bude posrednik u poslu iako nije bilo potrebe.

- Galenika je prvih pet miliona obezbedila kreditom u “Agrobanci” i taj novac odmah uplatila “Farma trejdu”, dok je ostatak trebalo da je obezbedi “Velefarm”. Dogovorom Ognjenovića i tadašnjeg direktora “Velefarma” Dragoljuba Vučićevića “Velefarm” podiže kredit od pet miliona evra u “AIK banci” ali se kao garant ovog kredita pojavljuje Galenika koja ovoj banci deponovala pet miliona evra. Tako je Sekuliću uplaćeno ukupno 10 miliona evra i pre nego isporučio roba - objašnjava naš sagovornik.

Nakon što je Sekulić isporučio tri kontigenta sirovine za proizvodnju lekova u vrednosti od 450.000 evra Velefarm jednostrano raskida ugovor sa “Galenikom” i “Farma trejdom” koja potom ostatak robe od 4,5 miliona evra direktno isporučuje Galenici. Ali, istragom je utrvđeno da je prava vrednost ove sirovine bila 2,5 miliona, tako da je Sekulićeva firma samo na ovom poslu imala korist od dva miliona evra.

Izgubio pet miliona evra zbog posla sa "Velefarmom"

Zanimljiva je sudbina drugih pet miliona evra koje je “Velefarm“ uzeo kao kredit uz garancije Galenike. Kako “Velefarm” nikada ništa nije isporučio Galenici, a kada je kredit stigao na naplatu Velefarm ga nije platio, pa je AIK Banka uzela Galenikinih pet miliona evra depozita.

Kasnije je napravljen ugovor prema kojem je “Velefarm” pet miliona trebao da vrati tako što bi preuzeo Galenikin kredit u Hipo banci, ali je i to propalo jer je Velefarm odbijen kao jemac, a kasnije je otišao i u stečaj. Galenika i danas otplaćuje Velefarmov kredit.

- Direktor Velefarma i Lale Sekulić čak su našli način i da ne plate porez na avans. Smislili posao u kome je “Velefarm” od “Famra trejda” uvezao 1.100 kg sirovine vredne pet miliona evra, ali je utrvđeno da je vrednost ove robe sto puta manja, tačno 66.000 evra. Velefarm umesto da tu sirovinu isporuči Galenici on je prodaje “Habitfarmu” Laleta Sekulića koji je nikada nije platio. Ukupno, u ovom poslu šteta po Galeniku je sedam miliona evra, dok je korist Velefarma pet, a “Farma trejda” dva miliona evra - navodi naš izvor.

Skulpture za 208 miliona

Galenika je od beogradske livnice “Jeremić” kupila 12 skulptura za 208 miliona dinara. O apsurdu čitavog posla govori podatak da je skulptura “Rađanje” plaćena 700.000 dinara poklonjena Skupštini opštine Zemun. Međutim, Gradski Sekretarijat za kulturu i zaštitu spomenika nije dao saglasnost da se postavi ispred opštine jer ne zadovoljava potrebne kriterijume.

Posao sa Farmanarijem, šteta 2,5 miliona

Sa firmom “Farmanari” Željka Jovovića iz Novog Sada Galenika je sklopila ugovor o isporuci lekova od 2,5 miliona evra, a jedina garncija bila je hipoteka nad zgradom u Surčinu koja i nije u vlasništvu firme koje je dobila lekove. Direktor Nenad Ognjanović prihvata procenu prema kojoj zgrada u Surčinu vredi 7 miliona evra, iako je stvarna vrednost objekta daleko manja. Bez obzira na to lekovi su isporučeni i “Farmanari” ih i dalje prodaje apotekama.

- Prećenjem tokova novca utvrđeno je da su lekovi prvo prodati firmi “Unihemkom” u okviru koje je poslovao “Farmanari”, a onda je “Unihemkom” dalje prodao lekove “Unihemkom farmu” (takođe firma iz sistema) koji ih prodaje krajnim korisnicima. Njihova međusobna potraživanja zatvorena su sumnjivim kompenzacijama, a jedino ko u ovom poslu nije dobio novac je Galenika - navodi naš sagovornik.

Stručna služba Galenike upozorila je Ognjenovića da su istekli rokovi za naplatu lekova, ali on ništa nije preduzimao. Potšo lekovi nisu naplaćeni Galenika je postala vlasnik zgrade koja prema izveštaja nezavisnog procenitelja koga je angažovaka Galenika vredi 200.000 evra.

Najčitanije SADA:

Nastavak na Blic...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Kako je pljačkana Galenika

Izvor: NoviMagazin.rs, 18.Maj.2013

Bivši direktor kompanije "Galenika" Nenad Ognjanović, koji je uhapšen sa još sedam osoba osumnjičenih za malverzacije, i njegov pomoćnik Goran Orlić sklopili su 2008. godine dva sporna ugovora vredna 10 miliona evra o isporuci sirovine za lekove sa predstavništvom kompanije "Farma trejd" sa Maršalskih...

Nastavak na NoviMagazin.rs...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.