Izvor: B92, 11.Apr.2001, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

KOMEMORACIJA SLAVKU CURUVIJI

Komemorativnim skupom u Medija centru u sredu je obelezena dvbogodisnjica ubistva novinara Slavka Curuvije, vlasnika "Dnevnog telegrafa" i "Evropljanina".

Kako prenosi Radio B92, savezni sekretar za informisanje Slobodan Orlic rekao je u Medija centru da se demokratske promene ne bi dogodile da nije bilo novinara spremnih da rizikuju i svoj zivot za istinu. "Za novinare nema kompromisa i nema sporazuma izmedju zlocina i pravde. Pravda mora biti zadovoljena. Svi oni koji su ucestvovali >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << u medijskoj hajci na Slavka Curuviju, svi oni koji su izvrsili ovo ubistvo i svi oni koji su ovo ubistvo naredili, njihova imena moraju biti poznata javnosti, i oni se moraju naci temo gde se danas nalazi glavni kreator nase tragedije u proteklih deset godina. Neka se onda zajedno, iza resetaka Centralnog zatvora, pitaju da li su, ubijajuci Slavka Curuviju, svoj zadatak izvrsili", rekao je Orlic.

Bivsi novinar "Dnevnog telegrafa" i "Evropljanina" Zoran Lukovic, koji je i sam bio u zatvoru zbog teksta u "Dnevnom telegrafu", rekao je da je "krvava diktatura" bivsih vlasti pocela bas progonom i zabranom listova ciji je vlasnik bio Curuvija.

Advokat Rajko Danilovic, zastupnik Curuvijine porodice, upozorio je da su pojedini pripadnici policije dugo opstruirali rad na rasvetljavanju ubistva vlasnika "Dnevnog telegrafa" po nalogu narucilaca tog zlocina. Danilovic je dodao je da su Curuviju pratili pripadnici Devetog odeljenja policije, koje ne poznaju cak ni drugi policajci.

Nakon skupa u Medija centru, oko 150 gradjana, medju kojima su bili clanovi porodice Slavka Curuvije, njegovi prijatelji, saradnici, novinari i predstavnici saveznih i republickih vlasti, polozilo je cvece i upalilo svece u Svetogorskoj ulici broj 35, na mestu gde je Curuvija ubijen.

Ispred mesta na kojem je ubijen Slavko Curuvija okupljenima se obratio vlasnik agencije Fonet Zoran Sekulic, ocenivsi da je danas, za razliku od prethodnih godina, lako pisati i protestovati zbog ubistva Curuvije. Zapitavsi se da li su novinari ostali duzni Slavku Curuviji, sto je u tadasnja "teska vremena strah bio jaci od savesti", Sekulic je rekao: "Slavko Curuvija je sanjao 5. oktobar, ali ga nije doziveo. Nije doziveo ni 31. mart. Njegov zivot i njegovi snovi nasilno su, zlikovacki, ukinuti pre dve godine na ovom mestu, ali je Slavko Curuvija, ne samo kada su mediji u pitanju, nezaobilazni deo epohalnih promena koje su se u Srbiji dogodile. Kada su bili u opoziciji, ljudi iz nove vlasti zaklinjali su se u slobodu govora i misljenja, pravnu drzavu i nacelo odgovornosti u javnom delovanju. Drzimo ih za rec, i ocekujemo da hitno obelodane istinu o ovoj tragediji, njenim izvrsiocima i reziserima. Verovacu da u Srbiji nikada vise nece ubijati novinare, tek onda kada ubicu Slavka Curuvije budem video pred licem pravde".

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.