Izvor: B92, 25.Mar.2001, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

KO SU SEFOVI NAORUZANIH ALBANSKIH GRUPA U MAKEDONIJI?

O akcijama 'na terenu' u Makedoniji ne odlucuju tamosnji lokalni komandanti, nego mocni ljudi u pozadini, uglavnom oni isti koji su vodili i akcije OVK na Kosovu, tvrde troje novinara nemackog nedeljnika "Velt am Zontag", koji su pokusali da utvrde ko, zapravo, vuce konce u Makedoniji, prenosi agencija Sense.

Jedan od 'bosova', koji je nedavno predstavljen javnosti kao "politicki predstavnik" albanskih ekstremista u Makedoniji, zove se Ali Ahmeti (42) i potice iz sela Zajas, kod >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << Kiceva. Kao mladi student i deklarisani marksista (na Kosovu su ovi 'marksisti' bili poznati kao 'enveristi', sledbenici pokojnog albanskog diktatora Envera Hodze); Ahmeti je uhapsen u demonstracijama 1981. godine u Pristini i osudjen na visegodisnju robiju. Po izlasku iz zatvora, obreo se u Svajcarskoj, gde je postao jedan od osnivaca OVK.

Blizak Ahmetijev saradnik je i njegov stric, Fazli Veliju (60), bivsi novinar i pisac, koji je u zatvoru na Kosovu proveo 14 godina. Posle izdrzane kazne, Veliju se, takodje, nasao u Svajcarskoj, a prosle godine se pojavio u Nemackoj, gde ga je policija uhapsila zbog sumnje da se bavi 'teroristickim aktivnostima'. Posle nekoliko nedelja je pusten iz nemackog zatvora i onda se ponovo vratio u Svajcarsku. Veliju je poznat po svojim veoma bliskim odnosima sa klanom Jasari, jednom od najmocnijih porodica na Kosovu.

Sa klanom Jasari je u prijateljskim odnosima i Hasim Taci, bivsi sef zvanicno raspustene OVK. Taci je i sam izvesno vreme proveo u emigraciji u Svajcarskoj. S obzirom da je Taci trenutno vodja jedne albanske politicke partije, vezu sa Albancima u Makedoniji preuzeo je Emrus Dzemali, inace sef Tacijeve 'tajne sluzbe'. Dzemali se smatra jednom od najtajanstvenijih licnosti na tamosnjoj politickoj sceni, a ne iskljucuje se ni mogucnost da je on, zapravo, komandant albanskih ekstremista u Makedoniji, koji, istovremeno, drzi pod kontrolom i ustanak u juznoj Srbiji.

Dzemalijevi zamenici u Presevskoj dolini su njegov brat Muhamet i Ssefket Musliju. Prosle godine su policijske snage UN na Kosovu uhapsile Muslijua zbog sumnje da je izvrsio ubistvo, ali je ubrzo pusten iz zatvora. Posle toga je, neometen od strane KFOR, radio na obrazovanju gerilske armije u Zoni bezbednosti. 'Glavni stan' Muslijuov se nalazi u selu Dobrasin, koje je ujedno i punkt za prisilnu regrutaciju pripadnika OVK. Jedan od mladica koji je izbegao regrutaciju i pobegao u Beograd, dok mu roditelji zive u Hamburgu, a stric u Ssvajcarkoj, rekao je novinarima "Velt am Zontag" da "500 hiljada Albanaca u Nemackoj, Ssvajcarskoj, Belgiji i skandinavskim zemljama finansira ovo ludilo od OVK".

Akcije albanskih ekstremista finansiraju se troprocentnim 'ratnim porezom' na prihode Albanaca koji rade u zapadnim zemljma, ali i prihodima iz trgovine ljudima i drogom, koja se obavlja na podrucju Kosova i Makedonije. Jedan od 'kumova' je Agim Gasi iz Pristine, poznat kao 'kralj droge' u Milanu. i, po recima jednog italijanskog diplomate, "finansijer OVK". Prilikom Gasijevog hapsenja 1998. godine, kod njega je pronadjeno mnogo dokaza o isporukama oruzja na Kosovo. Pored Gasija, vaznu ulogu u albanskoj mafiji igra i Amarildo Vrioni. Prilikom hapsenja u Brindiziju, Vrioni je priznao da je isporuke oruzja za Kosovo placao heroinom.

I najzad, najveca riba medju albanskim mafijasima, "princ Dobrosi", uhapsen je u svom stanu u Pragu. Njemu se pripisuje da je kontrolisao celokupnu trgovinu heroinom u Srednjoj Evropi i da je milione zaradjene na ovim poslovima, usmeravao na izgradnju armije u Makedoniji, pise "Velt am Zontag" .

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.