KBC Čačak dobro opremljen, dovoljno medicinskih kapaciteta

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 04.Jul.2020, 16:30

KBC Čačak dobro opremljen, dovoljno medicinskih kapaciteta

Direktor Kliničko-bolničkog centra u Čačku Miroslav Sretenović izjavio je da je situacija sa koronavirusom vrlo ozbiljna, ali da je taj zdravstveni centar opremljen sa novih pet respiratora, te da u ovom trenutku imaju dovoljno medicinskih kapaciteta u smislu opreme i kadrova.

"Pre nekoliko dana smo dobili novih pet respiratora tako da u ovom trenutku raspolažemo sa dovoljnim kapacitetima medicinske opreme", rekao je Sretenović Tanjugu i dodao da se koriste respiratori i >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << za druge, ne samo kovid pacijente.

Očekuju, kako kaže i mobilni rendgen kako bi taj zdravstveni centar mogao da rastereti prijemnicu ambulantne bolnice, koja je jednim delom i Kovid bolnica.

"Sve to radimo kako ne bismo epidemiološki ugrozili one koji nisu covid pacijenti i da ne dođe do ukrštanja infektivnih i ne infektivnih puteva", objašnjava on.

Kako je kazao, KBC u Čačku obezbeđuje lekare i sestre i za ostale medicinske usluge koje pružaju, što im predstavlja izvestan problem jer se, dodaje, lekari naizmenično aktiviraju i u kovid i u ne kovid odeljenjima.

"Poslednjih desetak dana značajno je povećan broj pacijenata koji dolaze sa simptomima respiratornih infekcija i siptomima covid bolesti. Veliki je pritisak na bolničke kapacitete i u smislu prijema ambulante i u smislu prijema pacijenata na bolničko lečenje", kaže Sretenović.

Objašnjava da je ta bolnica paviljonskog tipa tako da su četiri paviljona pretvorili u covid odeljenje i funkcionišu po principu covid odeljenja, te da nisu još uvek covid bolnica.

"Zbrinjavamo i druge ne covid pacijente. Opredellili smo četiri paviljona, oni se pune velikom brzinom zaraženim pacijentima. U međuvremenu smo i interno odeljenje pretvorili u kovid odeljenje tako da smo dobili oko 180 mesta. Situacija je ozbiljna, a dnevno imamo prijem između 10-12 pacijenata", kaže on.

Na molbu da napravi paralelu između prvog talasa i ovog sada, Sretenović kaže da sada imaju dosta mladih pacijenata, te da su simptomi drugačiji - da se čini da je situacija ozbiljnija kada je reč o simptomima bolesti i da je karakteristično to da sada imaju dosta mladih pacijenata sa vrlo ozbiljnim kliničkim slikama.

"Vrlo brzo dolazi do pogoršanja stanja pacijenata koji dolaze sa stabilnom kliničkom slikom, a za par sati se ona toliko promeni da postanu respiratorno ugroženi. Pored respiratornih tegoba sada imamo tegoba i digestivnog sistema. Ima razlike u odnosu na prvi talas", objašava on.

Očekuje da će donete mere koje je propisala vlada imati efekta, ali i da će se sama infekcija smirivati, ali ga brine mogućmost drugačijeg toka epidmije.

"Pozivam građane da se pridržavaju mera, nose opremu i da imaju u vidu da ukoliko su oni ugroženi, ugrožavaju i ostale oko sebe. Da izbegavaju velika okupljanja jer to su zaista veliki rezervari infekcije", zaključuje on.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.