KADA NAM NEKO UMRE OBIČAJ JE DA NOSIMO CRNINU: Znate li koliko dugo je treba nositi?

Izvor: SrbijaDanas.com, 06.Feb.2021, 08:50

KADA NAM NEKO UMRE OBIČAJ JE DA NOSIMO CRNINU: Znate li koliko dugo je treba nositi?

Svaki čovek se u životu susretne sa smrću dragih i bliskih ljudi. To za sve najteži trenuci kojih se nekako uvek bojimo, čak i u mislima.

Tuga koja nas preovladava u tim danima je toliko jaka da pomislimo da nikada neće proći i da se nikada nećemo navići na život bez osobe, koje nažalost više nema.

Ipak, nekada nismo svesni koliko smo zapravo jaki i šta sve naše srce može da izdrži. Nastavimo da živimo život, ali tugu i dalje nosimo u srcu.
>> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com <<
Upravo u znak žalosti za pokojnikom, rodbina od smrti počinje da nosi crno odelo. Najjednostavnije, žaljenje predstavlja period tugovanja zbog nečije smrti.

Iako su se običaji nakon sahrane razvijali tokom vekova i razlikuju se među kulturama nošenje crnine je osnova mnogih. Prvi zapisi o tome potiču iz 753. godine pre Nove ere, u doba Starog Rima. Naime, Rimljani su u vreme žalosti nosili posebnu, tamnu vunenu togu koja se nazivala “pulla”.

Šta se tačno nosi za žaljenje i posle koliko se skida crnina u Srednjem veku regulisao je zakon. Pa su muškarci morali da nose odela od crnog baršuna, a udovice haljine skromnog kroja, bez ikakvih ukrasa. Dok su u određenom periodu bili u obavezi da nose crninu i za preminulog vladara.

U Viktorijansko doba roditelji i deca pokojnika nosili su dve godine crninu. Udovice su morale godinu dana na sebi da imaju potpuno crne haljine i dugi crni veo preko lica. Dok je za braću i sestre preminulog to važilo šest meseci, nakon čega se očekivalo da nose garderobu sive boje.

Kada se skida crnina u Srbiji?

Ranijih godina period nošenja crnine, bio je određen stepenom srodstva sa pokojnikom pa su tako u najstrožoj žalosti bile udovice, ali i drugi ženski članovi porodice.

Uz crnu garderobu obavezno je bilo nošenje i crne marame, kao znak u društvu da tuguju. Takođe, nisu mogle učestvovati u bilo kakvim slavljima. Mnoge žene su se do kraja života odevala na ovaj način. Dok se danas zadržao samo u pojedinim ruralnim krajevm Srbije. Za muškarce nisu bila stroga pravila i obično su nosili crnu košulju ili flor.

Danas se, u većini slučajeva crnina skida nakon godinu, tj. po obeležavanju godišnjeg parastosa. Mada nije isključeno da se odeća za žaljenje nosi prvih 40 dana ili 6 meseci. Te je odgovor na pitanje: "posle koliko se skida crnina", zapravo lična odluka.

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.