KAD ON POLETI TRESE SE ZEMLJA DRHTI NEBO: Jedinstven prizor poletanja RUSKOG SUPER DIVA ANTONOVA! (VIDEO)

Izvor: SrbijaDanas.com, 06.Jun.2020, 08:43

KAD ON POLETI TRESE SE ZEMLJA DRHTI NEBO: Jedinstven prizor poletanja RUSKOG SUPER DIVA ANTONOVA! (VIDEO)

Razvijen je još 1980. godine u Sovjetskom Savezu

Avion Antonov AN-225, najteži je avion na svetu, a na društvenim mrežama pojavila se slika njegovog poletanja koja pokazuje koliko je ova leteća grdosija zapravo velika.

Poletanje džinovskog Antonova zabeležio je na aerodromu u Enkoridžu na Aljasci Jutjub kanal "Rosov svet avijacije".

Kako su naveli sa ovog kanala, za 11 godina praćenja avijacije, ovo je najbolji snimak nekog aviona, koji u potpunosti >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << pokazuje veličinu ovog teretnog aviona.

Antonov AN-225 je najteži avion na svetu, čija je maksimalna težina pri poletanju čak 640 tona. Nastao na osnovu nešto manjeg Antonova An-124 Ruslan, i prvobitno je razvijen za potrebe sovjetskog svemirskog programa. Od 2001. se koristi u komercijalnom teretnom saobraćaju.

. Prvi let je obavljen 21. decembra 1988. a do danas je napravljen samo jedan primerak mada je planirano da se završi drugi davno započet An-225 do kraja 2008.

Uvođenjem 1957. godine porodice An-10 / An-12 turboprop aviona srednjeg dometa započela je uspešna proizvodnja hiljada ovih letelica. Njihova upotreba za teške borbene i civilne svrhe širom sveta nastavlja se do danas; An-10 / An-12 su se najviše koristili u Vijetnamskom ratu, sovjetsko-avganistanskom ratu i megaoperacija rešavanja katastrofa u Černobilu.

Biro je 1959. godine započeo izgradnju zasebne baze za testiranje i unapređivanje leta u predgrađu Hostomel (danas aerodrom Antonov).

Teški vojni transportni Antonov An-22 je 1965. godine ušao je u serijsku proizvodnju da bi dopunio An-12 flotu velikih vojnih i humanitarnih aviona Sovjetskog Saveza. Model je postao prva sovjetska mega letelica široke karoserije i ostala je najveća sovjetska letelica sa turboprop motorom. Antonov je dizajnirao i predstavio verziju An-22 sa nuklearnim pogonom. Njegov let nikada nije testiran.

Nakon velike ekspanzije 1966. godine u mestu Sviatošin, kompanija je preimenovana u "Kijevska mehanička fabrika". Dva nezavisna postrojenja za proizvodnju i popravku letelica, pod inženjerskim nadzorom biroa Antonov, takođe su se pojavila u Kijevu tokom ovog perioda.

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.