Jovanović: Skota treba pozvati na red i pristojnost

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 22.Feb.2019, 19:43   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Jovanović: Skota treba pozvati na red i pristojnost

Bivši diplomata Vladislav Jovanović rekao je danas da je ambasador SAD u Beogradu Kajl Skot, izjavom da je Srbija na pogrešnoj strani sveta zbog stava prema Venecueli, prekoračio granicu diplomatski dopuštenog izražavanja i ocenio da je to veliki propust američkog zvaničnika.

"Ambasador Skot je predstavnik velike sile, trenutno najmoćnije na svetu. Svaka sila, pa i ta, pravo izvlači iz snage, iz topuza", rekao je Jovanović Tanjugu.

Skot je, navodi, sebi dozvolio >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << da podučava zemlju domaćina o tome kako treba da sagledava svoje interese, ali i "arogantno" i prilično prepotentno prisvojio "pravu stranu istorije".

"To što Amerika deluje prema jednoj suverenoj članici Ujedinjenih nacija protivno povelji UN i osnovnim principima međunarodnog prava, nije osnov za zaključak da će i istorija to prihvatiti. To je posledica i izraz arogancije i prepotencije velike sile", kaže Jovanović.

Dodaje da je podučavanje zemlje domaćina kako treba da sagleda svoje interese arogantno, superiorno i da nije u skladu sa diplomatskim jezikom.

"Ali velike sile gledaju na svet i na male zemlje s visine svoje moći i polazeći od svoje moći i tako utiru put svojim interesima u drugim zemljama, a ne poštovanjem bazičnih principa međunarodnog prava i korektnijim i prihvatljivim razgovorima između strana", rekao je Jovanović.

On dodaje da je reakcija Srbije bila direktna i jedina moguća.

"Kakva izjava, takva i reakcija, jer je ambasador sebi dozvolio da direktno smatra zemlju domaćina zemljom maloletnicom koja nije u stanju da brine o svojim interesima", kaže Jovanović.

On navodi da je jedina moguća reakcija zemlje domaćina u slučaju kad velika sila prekorači granicu diplomatski dozvoljenog govora, da tog zvaničnika pozove na red i pristojnost, jer se u suprotnom i sama odriče sopstvenog suvereniteta i pristaje da bude država drugog ili trećeg reda.

Šef srpske diplomatije Ivica Dačić rekao je da je prioritet Srbije da razvija i unapređuje bilateralne odnose sa SAD, a ne da raspravlja o krizi u Venecueli, kao i da bi i on danas mogao da pita da li su SAD na pravoj strani istorije kada podržavaju nezavisno Kosova, koje je nastalo na lažima i zločinu.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.