Izvor: RTS, 26.Mar.2014, 15:48 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Josipović: Hrvatska manjina treba bude u Skupštini
Hrvatski predsednik Ivo Josipović očekuje da pripadnici hrvatske nacionalne manjine u Srbiji učestvuju u političkim procesima kao što je to slučaj s pripadnicima manjina u Hrvatskoj.
Ivo Josipović je najavio da će tema razgovora Hrvatske i Srbije biti i činjenica da u srpskoj skupštini nakon nedavnih parlamentarnih izbora nema nijednog predstavnika Hrvata, objavila je agencija Hina, prenosi Tanjug.
"Savim sigurno, očekivanja su s naše strane >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << da Hrvati kao nacionalna manjina u Republici Srbiji učestvuju u političkim procesima. Vi znate da Hrvatska, ne samo kad je reč o srpskoj manjini u Hrvatskoj, nego i svim ostalim manjinama, ima politiku uključivanja i posebnih izbornih pravila koja osiguravaju da oni budu zastupljeni na svim nivoima vlasti", kaže Josipović.
Očekuje, kako je rekao, da u bilo kojoj zemlji u kojoj postoji hrvatska manjina, ona participira u vlasti na neki način.
"Ovde to, nažalost, nije slučaj i sigurno će to biti tema naših razgovora", dodao je predsednik Hrvatske.
Inače, Demokratski savez Hrvata u Vojvodini na izbore je izašao u koaliciji s Demokratskom strankom, a njegov predstavnik na listi Petar Kuntić nije prošao u novi saziv skupštine, čime je hrvatska manjina ostala bez predstavnika u parlamentu.
DSHV je u ponedeljak zatražio zajamčena mesta za Hrvate u srpskom parlamentu na osnovu međudržavnog sporazuma između Hrvatske i Srbije koji, kako piše Hina, vlada u Beogradu nikada nije u potpunosti primenila.











