Izvor: RTS, 19.Nov.2009, 08:05 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Još uvek teško do građevinske dozvole
Novi Zakon o planiranju i izgradnji neće moći u potpunosti da se primeni ni naredne dve godine. Potrebno doneti još 26 propisa, kojima će se precizirati svojina nad zemljištem i doneti urbanistički planovi.
Većini investitora koji grade u Srbiji potrebno je i do tri godine da bi dobili odobrenje za gradnju. Iako usvojen u septembru, novi Zakon o planiranju i izgradnji neće moći u potpunosti da se primeni još dve godine. Neophodno je doneti još 26 propisa, kojima će >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << se precizirati svojina nad zemljištem i doneti urbanistički regulacioni planovi za celu teritoriju Srbije.
Nadležni traže od investitora da uđu u legalne procedure za izdavanje građevinskih dozvola, iako ni država ni lokalne samouprave nisu završili svoj deo posla, objašnjava resorni ministar Oliver Dulić.
"Neophodno je da se izrade regionalni i lokalni prostorni planovi i svi urbanistički planovi. Puna primena ovog zakona će biti za dve godine", rekao je Dulić.
Ministarstvo životne sredine i prostornog planiranja počeće obuku zaposlenih u sekretarijatima za urbanizam i nadležnim službama, kako bi ih upoznalo sa novim zakonskim propisima, i kako bi se na građevinsku dozvolu, koja će se dobijati na jednom šalteru - čekati najviše 90 dana.
Resorno ministarstvo prosledilo je lokalnim samoupravama detaljna uputstva za primenu novog Zakona o planiranju i izgradnji. Ipak, nadležne službe u opštinama kažu da će se, sve dok se ne reši vlasništvo nad zemljištem, lokacijske dozvole teže dobijati. Samim tim, građevinske još teže.
Ljubica Selezan, načelnica Urbanizma iz Zrenjanina kaže da bi se izdala jedna takva lokacijska dozvola, jedan od osnovnih uslova je dokaz o pravu svojine. Po važećem zakonu više ne postoji pravo korišćenja, već se konvertuje u pravo svojine, a nadležne službe nisu još sposobne.
U Privrednoj komori Srbije kažu da bi donošenje najavljenih podzakonskih akata trebalo da skrati proceduru, to jest da primat ima struka, a ne birokratija.
"Onaj ko je dostavio dokumentaciju koja se traži treba da ide u proceduru za dobijanje dozvole, a ne kroz razne vidove revizije i kontrole", rekao je Goran Rodić iz Odbora za građevinarstvo PKS.
Rešiti pitanje imovine nad zemljištem
U međuvremenu, investitorima koji su predali zahteve za gradnju po starom zakonu, Sekretarijat za urbanizam Grada Beograda izdavaće odobrenja za gradnju, koja će važiti još dve godine. To je im je i rok da prikupe kompletnu dokumentaciju kako bi dobili građevinsku dozvolu. Novi zakon, u potpunosti će početi da primenjuju tek kada se reši pitanje imovine nad zemljištem.
Kako se investitori najčešće žale na sporost pri izdavanju građevinskih dozvola, postavlja se pitanje zašto se ne primaju samo zahtevi sa potpunom dokumentacijom.
"Ne radimo ovde samo po Zakonu o planiranju i izgradnji i zakonu o upravnom postupku. Mi smo jedinstven deo gradske uprave u svim delovima i neophodno je da primenjujemo i druge zakone pa tako i Zakon o kancelarijskom poslovanju", kaže gradski sekretar za Urbanizam Milan Vuković.
To praktično znači, da će, ukoliko se taj zakon ne promeni, činovnici i dalje morati da odlučuju o svakom dokumentu koji im investitor donese. Time se još više usporava proces.





