Izvor: Blic, 27.Sep.2004, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Jogurt čuva crevnu floru
Jogurt čuva crevnu floru
Zahvaljujući novim sojevima mikroorganizama, jogurt sprečava razvoj štetnih bakterija u crevima, ali to nije jedini adut ovog kiselo-mlečnog napitka.
Mada se jogurt pominje već u Bibliji, tek je početkom 20. veka ruski biolog Ilja Mečnikov shvatio njegovo blagotvorno dejstvo na crevnu floru - zapisao je da Bugari i Rumuni, koji piju mnogo jogurta, žive duže od ostalih naroda u okruženju. Moderna tehnologija čak je i poboljšala jogurt, >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << kome se sada dodaju mikroorganizmi kao što su acidofilus ili bifido bakterije. Takvi napici se označavaju kao acidofilni.
- Ovi mikroorganizmi ostaju živi do kraja procesa varenja - objašnjava dr Frančesko Moreli, dijabetičar. - Sad treba reći da iako je jogurt koristan, on nije čudotvoran. Na primer, nije istina da poboljšava odbrambene mehanizme organizma. Acidofilni napici su dragoceni, ali i klasični jogurt je odlična namirnica. Njegova kiselost zaštitno deluje na sluzokožu creva.
Kod savremenog čoveka creva su najugroženiji deo tela, smatra prof. dr Pjer Luiđi Rosi sa Univerziteta u Sijeni.
- Tu se odigrava prava bitka između bakterija. Ako nema dobrih bakterija, caruju štetne - kaže on. - Acidolin, acidolfin i laktocidin u jogurtu upravo sprečavaju razvoj patogenih bakterija.
Zahvaljujući kiseloj Ph vrednosti, jogurt je dobra zamena za mleko. Lakše se vari jer pomaže u stvaranju enzima laktoze. On je odličan izvor kalcijuma, proteina i vitamina, a uz to je niskokaloričan. Ali ni tu ne treba preterivati. Čaša-dve jogurta dnevno sasvim su dovoljne i mogu da zamene užinu, ali ne i ceo obrok. CDC/IB












