Izvor: Mondo, 03.Feb.2017, 16:53 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Jeziva statistika: Pojede nas rak!
Maligne bolesti su jedan od vodećih uzroka oboljevanja i umiranja u našoj zemlji. Po smrtnosti koju izaziva kancer, Srbija je na drugom mestu u Evropi!
Foto: Guliver/Getty Images/Thinkstock
Svake godine u Srbiji od raka oboli oko 36.000 ljudi, a umre oko 19.000 pacijenata, istaknuto je na promociji rezultata projekta Srpskog lekarskog društva "Onkologija u Srbiji - znanjem protiv malignih bolesti".
Predsednik SLD akademik Radoje Čolović ukazao je >> Pročitaj celu vest na sajtu Mondo << da Srbi ne oboljevaju mnogo češće od malignih bolesti od drugih, ali da je naša zemlja po smrtnosti vrlo visoko pozicionirana - na drugom mestu u Evropi.
To je razlog zbog koga je SLD pokrenulo projekat "Onkologija u Srbiji - znanjem protiv malignih bolesti", sajt na kome su prezentovani edukativni programi namenjeni lekarima svih struka.
Projekat je, kako kaže Čolović, fokusiran na najčešće karcinome od kojih se oboljeva - karcinom pluća, karcinoma dojke, kolorektalnog karcinoma, grlića materice i karcinoma jajnika.
Pet najčešćih karcinoma u Srbiji
Od karcinoma pluća u Srbiji godišnje oboli 5.000 pacijenata, karcinoma dojke - 4.500 pacijenata, kolorektalnog karcinoma - 4.500 pacijenata, grlića materice oko 4.000 žena.
Direktor Klinike za onkologiju i radiologiju prof. Radan Džodić kaže da je u poslednjih nekoliko godina napravljen ogroman pomak u onkologiji, što se tiče aparata za zračenje i lekova za obolele od raka.
"Srbija će do kraja godine u onkološkim centrima imati 25 aparata za zračnu terapiju, što predstavlja zlatni standar - jednu mašinu na 250.000 stanovnika", rekao je Džodić.
On podseća da je Srbija pre par godina imala samo 11 funkcionalnih mašina za zračnu terapiju, da je tokom 2015. i 2016. godine nabavljeno još osam linearnih akceleratora, a da je pre par dana raspisan tender za nabavku još šest linearnih akceleratora.
On kaže da je Institutu za onkologiju potreban i veći prostor, kako bi se najteži onkološki pacijenti lečili u boljim uslovima.
"Sobe su trenutno osmokrevetne i nama treba nov prostor od bar 10.000 metara kvadratnih. Napravili smo idejni projekat za izgradnju novog objekta kako bi naši pacijenti imali bolje uslove za lečenje", rekao je Džodić.
On dodaje da za novu zgradu, prema idejnom projektu, za građevinske radove treba oko 10 miliona evra i isto toliko za opremanje.
Srbija na drugom mestu u Evropi po smrtnosti od malignih bolesti
Izvor: NoviMagazin.rs, 03.Feb.2017
Srbija je na drugom mestu u Evropi po smrtnosti od malignih bolesti i potrebno je mnogo više da se radi na prevenciji i brzom dijagnostifikovanju tih oboljenja, upozorio je danas predsednik Srpskog lekarskog društva (SLD) Radoje Čolović..."Prošle godine smo, suočeni s podacima da se Srbija nalazi...







