
Izvor: N1 televizija, 22.Dec.2016, 22:55 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Jeremić: Sudbina Srbije u strateškom trouglu
Predsednik Centra za međunarodnu saradnju i održivi razvoj (CIRSD) Vuk Jeremić održao je predavanje na Pravnom fakultetu u Nišu i u razgovoru sa studentima ocenio da Srbija poseban partnerski odnos sa Rusijom treba da neguje kao komparativnu prednost, ali da je njena sudbina da bude u strateškom trouglu Zapada, Istoka i jugoistoka.
Odnos sa Zapadom kao celinom se ne može posmatrati kroz samo jednu ili dve države tog bloka, pitanje je šta je Zapad, da li SAD, Nemačka ili >> Pročitaj celu vest na sajtu N1 televizija << neka druga zemlja. Trougao između zapada istoka i jugoistoka biće deo naše stvarnosti kao što je bio i generacijama pre nas, ocenio je Jeremić.
Moramo biti mudri, naglasio je, kako bismo interakciju te tri tačke iskoristili da uspostavimo balans i za svoj interes.
Govoreći o politici za Kosovo, Jeremić je rekao da "kad pustite članstvo Kosova u Olimpijskom komitetu, onda nemojte padati u nesvest kad Kosovo postane član još nekog sportskog saveza".
On je sa studentima razgovarao o kandidaturi za generalnog sekretara Ujedinjenih nacija u kojoj je Srbija zauzela drugo mesto i napomenuo da ona nije ništa koštala poreske obveznike Srbije.
"Mislim da smo našom kandidaturom uspeli da podignemo vidljivost i prepoznatljivost naše zemlje u međunarodnoj areni. Delom, to je zasluga što smo bili jedina zemlja koja je podnela konkretna 53 predloga o reformi sistema UN", rekao je Jeremić, kandidat za generalnog sekretara UN.
Ispostavilo se da mesto zamenika ambasadora pri UN nije bilo popunjeno i jedan diplomata se pored ostalih delatnosti bavio tehničkim aspektima kandidature, ali budžet Srbije nije bio dodatno opterećen, naveo je on.
Kako je rekao, to je bila odluka Vlade Srbije i jedan od uslova za dodelu kandidature, uz ocenu da bi, uz toliko kandidatura iz Istočne Evrope bilo nelogično da Srbija nije imala svog kandidata.
O globalnim izazovima, Jeremić je rekao da Istočna Azija danas predstavlja ekonomsko težiste sveta.
Ko bude u stanju da razume procese na Pacifiku, naročito u kontekstu Kine, biće uspešan i imaće komparativnu prednost.
Sticajem okolnosti Srbija ima dobre odnose sa Kinom i mislim da to može biti značajna komparativna prednost, zaključio je Jeremić.