
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 11.Maj.2021, 15:16
Janković: Osobe sa invaliditetom prve po broju pritužbi
Osobe sa invaliditetom su prve po broju pritužbi Povereniku za zaštitu ravnopravnosti, kaže Poverenica Brankica Janković i ukazuje na pristupačnost kao najveći problem u svakodnevnom životu.
Precizirala je da se to odnosi i na arhitektonsku nemogućnost prilaza za osobe sa invaliditetom zgradama i objektima i na njihovu unutrašnjost, ali i na informacije i komunikaciju sa sugrađanima sa senzornim oštećenjima.
Poverenica je danas prisustvovala okruglom stolu >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << posvećenom temi pristupačnosti, a za Tanjug kaže da treba biti realan i da se sve prepreke ne mogu preko noći prevazići, s obzirom na to da je mnogo objekata iz prošlosti koji nisu pristupačni za osobe sa invaliditetom.
"Danas živimo tu posledicu. Moramo biti posvećeni tome i spremni da svakoga dana otklanjamo prepreke, ali da nikako ne stvorimo buduće, da ne izgradimo javni objekat koji će u budućnosti biti nepristupačan", rekla je Janković.
Navodi da Srbija ima dobre zakone i pravilnike, da primenjuje međunarodne standarde na vrlo visokom nivou i naglašava da te standarde treba kontinuirano primenjivati i otklanjati prepreke za šta, kaže, postoji politička volja i spremnost.
Takođe, smatra da je potrebno primeniti univerzalni standard prilikom kreiranja programa i sadržaja i u što u većoj meri omogućiti pristup informacijama i komunikacijama sugrađanima sa oštećenjem vida i sluha.
U tom smislu, pohvalila je javne medijske servise koji su tokom trajanja vanredne situacije i zdravstvene krize u velikoj meri omogućili građanima sa oštećenjem sluha da imaju dovoljno informacija i većinu važnih sadržaja titlovali na znakovni jezik čime su, dodaje, u potpunosti poštovali preporuku Poverenika.
Podsetila je da je nedavno zajedno sa Udruženjem studenata sa hendikepom rešen problem studenta sa oštećenim sluhom tako što su obezbeđene providne maske koje omogućavaju čitanje sa usana na predavanjima.
Temi pristupačnosti invalidski pokret u Srbiji daje ogroman značaj, jer je ona preduslov i za uključenost i za ostvarivanje ljudskih prava, kao i za borbu protiv diskriminacije i za socijalnu inkluziju, poručuju iz Nacionalne organizacije osoba sa invaliditetom.
"Bez toga ne mozemo govoriti ni o zaposlenosti, ni o obrazovanju, ni o ostvarenju nijednog ljudskog prava", rekla je Ivanka Jovanovć iz Nacionalne organizacije osoba sa invaliditetom, koja je takođe učestvovala na okruglom stolu posvećenom temi pristupačnosti.
Navela je da u Srbiji postoji dosta dobar zakonski okvir koji reguliše ovu oblast, kao što su zakoni o sprečavanju diskriminacije, o upotrebi srpskog znakovnog jezika, o kretanju uz pomoć pasa vodiča, zakoni iz oblasti saobraćaja i infrastrukture, set medijskih zakona, kao i Strategija unapređenja položaja osoba sa invaliditetom i i prateći akcioni plan.
Napomenula je i da je član Konvencije UN o pravima osoba sa invaliditetom koju je Srbija ratifikovala, a koji se odnosi na pristupačnost njen suštinski član i osnova na kojoj Konvencija počiva.
"Srbija primenjuje i preporuke koje je Komitet UN uputio našoj zemlji 2016. u oblasti pristupačnosti, međutim, u praksi mi i dalje u svim oblastima nailazimo na različite prepreke, u oblasti fizičkog pristupa, u oblasti javnog prevoza i pristupa informacijama i komunikacijama", kaže Jovanović.
Smatra da postoji još mnogo prostora za unpaređivanje pritupačnosti javnim objektima, kao što su centri za socijalni rad, domovi zdravlja, sigurne kuće, pošte, banke, objekti i zgrade za stanovanje, javne površine i prevoz, kao i emisija na javnim servisima.
Poručila je da je u tom smislu neophodno sve propise koje postoje dosledno primenjivati i raditi na jačanju mehanizama sankcionisanja za koje kaže da su neophodni kako bi se svi standardi koji postoje sprovodili i u praksi.
Jovanović navodi da i dalje postoji čitav set zakona koje je potrebno unaprediti i doraditi kako bi se uskladili ne samo sa preporukama Komiteta i Konvencijom, nego pre svega kako bi oni odgovarali i izašli u susret istinskim potrebama osoba sa invaliditetom u Srbiji.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...