Janković: Kontrola nad lekarima

Izvor: B92, 04.Feb.2011, 13:21   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Janković: Kontrola nad lekarima

Beograd -- Rezultati kontrole zdravstvenih ustanova pokazuju nepravilnosti u sprovođenju dopunskog rada lekara, izjavio je zaštitnik građana Saša Janković.

Najproblematičnije je pružanje usluga koje su obuhvaćene obaveznim zdravstvenim osiguranjem, ali se rade u dopunskom radu i građani za njih plaćaju.

To nisu nikakve ekstra usluge, ni usluge stranim državljanima, rekao je Janković za "Politiku", ukazujući na zloupotrebe koje su rezultat odredaba o dopunskom radu >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << u Zakonu o zdravstvenoj zaštiti.

On je dodao da nije problem ako neko želi da tokom lečenja bude smešten u apartman, pa da to plati kao dopunsku uslugu. Međutim, neprihvatljivo je da se ženi koja želi hitno da uradi ultrazvučni pregled dojke, on zakaže tek za šest meseci, a u slučaju da je spremna da plati mnogo brže.

Dosadašnja praksa sa dopunskim radom, rekao je Janković, pokazala je da je on otvorio prostor za mnogobrojne zloupotrebe.

Reč je o tome da ne možete ići preko reda kod lekara samo zato što imate pare da platite pregled koji je, inače, obuhvaćen zdravstvenim osiguranjem.

U tome se vidi neravnopravnost građana, napomenuo je on, podsećajući da kod nas postoji obavezno zdravstveno osiguranje i da u državnim ustanovama usluga iz obaveznog zdravstvenog osiguranja ne može biti naplaćena.

Niko se prema građanima ne može ponašati kao da ih leči besplatno. To nije besplatno lečenje, jer mi to plaćamo svakog meseca i to obavezno, bez obzira na to da li smo bolesni ili zdravi, podsetio je Janković.

Janković smatra da su sadašnje odredbe o dopunskom radu otvorile prostor za zloupotrebe, ali i za korupciju, i zato razmatra mogućnost da, ukoliko rezultati ostalih potvrde njegove sumnje, Skupštini predloži promene tih odredaba.

Moram da prikupim jake argumente da bih poslanike u Skupštini uverio u stanovište da neke odredbe dopunskog rada vode većem zlu nego koristi. Dakle, što se veći broj građana javi ombudsmanu i ukaže na nepravilnosti, to će argumentacija biti lakša, rekao je ombudsman.

Ako se ispostavi da su Institut za onkologiju Vojvodine i druge ustanove koje trenutno kontrolišemo samo izuzetak i da građani u najvećem broju slučajeva nemaju problem sa dopunskim radom, onda ombudsman ne može ići pred parlament samo zato što on lično smatra da postoji problem, objasnio je Janković.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.