Jak razlog da se napusti Chrome i ode na Firefox?

Izvor: Mondo, 13.Nov.2017, 16:23   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Jak razlog da se napusti Chrome i ode na Firefox?

RAM memorija je glavni razlog zašto biste mogli da napustite Chrrom u koristi novog Firefox pregledača interneta…

Portal The Next Web, inače vrlo suzdržan i prilično odmeren kad su IT vesti u pitanju, ne krije oduševljenje novim Firefox pregledačem interneta, o kojem smo i mi nedavno opširno i pozitivno pisali, Firefox Quantum.

Firefox Quantum stiže 14. novembra i trebalo bi da bude „kvantni“ skok u odnosu ne samo na Firefox, >> Pročitaj celu vest na sajtu Mondo << nego i na sve druge pregledače interneta. Iskreno, Firefox odavno nije imao „keca u rukavu“ i ako su birali tajming - bolji nisu mogli izabrati, jer su svi ispucali sve svoje adute - i Chrome, i Edge i Opera, Vivaldi, Safari…

Koristite blokiranje reklama? Treba ovo da znate

Foto: Promo / Firefox

Ono na čemu počiva prednost Firefox Quantum pregledača jeste suluda brzina, zahvaljujući CSS „endžinu“, napisanom u kompanijskom novom Ruth programskom jeziku, koji paralelno radi u više procesorskih jezgara, a ne samo jednom, kako je praksa među pregledačima interneta. Druga velika prednost je neka vrsta mašinskog učenja, koja je zadužena za deljenje prioriteta među tabovima, odnosno u trenucima kad ih je otvoreno nekoliko odjednom. Mašinsko učenje dodeljuje prioritet učitavanja po načinu upotrebe za svakog od korisnika, tako da manje korišćeni tabovi ostaju „zamrznuti“ u pozadini, a aktivni se drže u pripravnosti. Na taj način RAM korišćenje je makar 30 odsto bolje nego u Chrome-u.

Testovi opterećenja RAM memorije, koji se mogu naći na netu, govore da Chrome za isti broj otvorenih tabova koristi 1.62 GB RAM, a Firefox Quantum 0.78 GB RAM. To jeste drastična razlika, ali sačekajmo konačnu verziju i pouzdanije testove stručnih sajtova i pojedinaca.

MONDO MobIT

Photon UI je zadužen za drastičnu vizuelnu promenu koju će primetiti svi koji su makar jednom koristili neku verziju Firefox pregledača, ali će to svakako biti subjektivan utisak - da li je dobra promena ili ne. U svakom slučaju Photon UI je zasnovan na minimalizmu i posebno će biti „čist“ na uređajima čiji ekrani prikazuju sliku visoke rezolucije 1.440p, 2.160p i iznad toga.

Firefox Quantum stiže sutra, a na ADRESI imate mogućnost da se prijavite za preuzimanje i saznate u čemu je Firefox bolji od prethodnih verzija i konkurencije.

Čekamo vaše komentare ispod vesti i na Facebook, Twitter i Instagram mreži.



Izvor: CNet.

Nastavak na Mondo...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Mondo. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Mondo. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.