Jadovnik, život sa vukovima i medvedima

Izvor: RTS, 14.Dec.2016, 13:25   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Jadovnik, život sa vukovima i medvedima

Već sedam godina prijepoljsko udruženje "Jadovnik - oaza netaknute prirode", iznosi na hranilišta hranu za beloglave supove, lisice, medvede, vukove, zahvaljujući tome zveri sve ređe nanose štetu meštanima jadovničkih sela. Snimci video-nadzora postavljenog na hranilištu na Jadovniku, dragocena su baza podataka prirodnjacima Zavoda za zaštitu prirode, Biološkog fakulteta, "Srbijašuma", koje upravljaju ovim prostorom, prijepoljsko udruženje im je partner u zaštiti životne >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << sredine.
Na hranilištu, postavljenom pre sedam godina za beloglave supove, snimci video-nadzora beleže gužvu ovih decembarskih noći - uz supove, dolaze i lisice, vukovi, pa i pored snega i minusa još uvek i medvedi.

Milica Joksimović iz Udruženje "Jadovnik - oaza netaknute prirode" kaže da je zabeleženo postojanje tri medveda - jedan mužjak i jedna ženka sa mečetom starim oko dve godine.
"To su veoma interesantni susreti, gde smo jedne noći zabeležili da vukovi jure medveda, a onda smo posle par nedelja zabeležili kako medved juri vukove", kaže Joksimovićeva.
Vukova se uplašilo mladunče; mrki medved je neprikosnoven, koji će izgleda u brlog kao i prošle godine, u januaru, još uvek praveći zalihe sala, jer samo za njega dopremi se godišnje oko tona kukuruza na hranilište.
"U toku godine na ovo hranilište, udruženje dopremi oko 35 tona klaničnog otpada i uginulih životinja koje dopremamo po pozivu vlasnika uginulih životinja", kaže Nele Joksimović, predsednik Udruženja "Jadovnik".
Iznad 1.000 metara, na Jadovniku je sve manje stanovnika, ali zato meštani podjadovničkih sela manje strahuju od divljih životinja.
Nusret Bećirević iz sela Kaćevo kaže da na planini vukova i ostalih životinja uvek ima.
"Što se tiče ove godine, stvarno nisam čuo da je ovde ikome išta od štete bilo. I pored jedne izuzetno hladne zime tokom proteklih sedam godina članovi Udruženja ponosni su što se ne smanjuje broj beloglavih supova u mileševkoj koloniji", rekao je Bećirević.
"Zadnje brojanje koje sam pomenuo, bilo oko 60 jedinki, 60 ptica, što je oko 30 parova. U saradnji sa Društvom za zaštitu i proučavanje ptica Srbije postavili smo oko 50 kućica za dve vrste sova: za šumsku sovu i za kaćastu kukumavku", objasnio je Vjekoslav Joksimović iz Udruženja "Jadovnik".
Udruženje je jednostavno posvećeno opstanku svih životinjskih i biljnih vrsta na Jadovniku, najjužnijem staništu i Pančićeve omorike u Ravništu, gde jadovnički medved najčešće šeta danju.

Nastavak na RTS...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.