JURIIIŠ NA MANDATE

Izvor: Kurir, 04.Jun.2008, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

JURIIIŠ NA MANDATE

Socijalisti se, umesto da donesu odluku o pristupanju jednoj koaliciji, žestoko posvađali oko podele poslaničkih mesta

BEOGRAD - Umesto da, kao što se očekivalo, socijalisti juče prelome i konačno objave kojoj će se prikloniti koaliciji, iznenađujuće, članovi Glavnog odbora SPS žestoko su se sukobili oko podele 12 poslaničkih mandata koji im pripadaju. Ni na samoj sednici Predsedništva stranke, koja je prethodila sednici Glavnog odbora, uopšte nije pominjana odluka >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << o pristupanju nekoj od koalicija?! Do zaključenja ovog izdanja Kurira svađa na Studentskom trgu u Beogradu, odnosno prva tačka dnevnog reda o verifikaciji mandata - nije okončana.

Jučerašnja sednica Glavnog odbora SPS podsetila je na maratonska zasedanja vladajuće stranke iz devedesetih godina posle kojih se tresla Srbija. Dačić je svojim drugovima dao i šansu da kažu svoje mišljenje i da na tajnom glasanju odluče s kim će socijalisti u koaliciju.

Kako je sam najavio, predsednik SPS na dnevni red stavio je utvrđivanje liste poslanika, a kao drugu tačku informaciju o dosadašnjem toku pregovora o koaliciji sa SRS i DSS-NS. Prema najavama sa Studentskog trga, iz ove tačke trebalo je da se izrodi predlog da se GO izjasni o budućem učešću SPS u vlasti, odnosno da na tajnom glasanju članovi Glavnog odbora daju mandat rukovodstvu da odluči o koaliciji.

- Danima pred ovu, odlučujuću sednicu opštinski odbori u Srbiji pripremali su svoje analize i predloge, tako da će buduća koalicija, makar naoko, biti uslovljena koalicijama na lokalnom nivou. Naime, ukoliko se SPS već dogovorio o preuzimanju vlasti u nekoj opštini sa DS, rukovodstvo tog opštinskog odbora glasaće za koaliciju sa „žutima“. Međutim, na kraju će o svemu odlučivati najuže rukovodstvo partije - kaže za Kurir jedan od visokih funkcionera socijalista.

Jedan od članova Predsedništva SPS potvrdio je za Kurir da je „neočekivano puno drugova zainteresovano za poslanička mesta“:

- Odjednom bi svi u poslanike. Prema našem koalicionom sporazumu, pripada nam tačno 12 mandata, što je izgleda malo za apetite našeg članstva.

Takođe, juče je kao reakcija na eventualnu odluku SPS da priđe radikalima i narodnjacima najavljen nov scenario za formiranje vlade Srbije.

- Navodno, poslanici liste „Za evropsku Srbiju“ neće doći na verifikaciju mandata u Skupštini, odnosno bojkotovaće prvo zasedanje i konstituisanje parlamenta. U tom slučaju, bez njihova 102 mandata, Skupština Srbije neće moći da počne sa radom i neminovni su - novi izbori.

U trenutku zaključenja ovog izdanja Kurira socijalisti još nisu doneli nijednu odluku.[ antrfile ]

POVLAŠĆENA LISTA SPS

Liste poslanika za nov saziv Skupštine Srbije predale su Republičkoj izbornoj komisiji sve stranke i koalicije koje su na izborima osvojile mandate, osim koalicije SPS-PUPS-JS, koju će predstavljati 20 poslanika i od kojih se očekuje da danas predaju svoju listu.

Nastavak na Kurir...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Kurir. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Kurir. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.