Izvor: B92, 30.Dec.2000, 13:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

JOS JEDNA ZRTVA OSIROMASENOG URANIJUMA

Vojno tuzilastvo u Rimu raspolaze dokumentacijom koja potvrdjuje da je 31-godisnji karabinjer Rinaldo Kolombo, koji je 1995. godine bio pripadnik medjunarodnih mirovnih snaga u BiH, 29. septembra umro od leukemije. Kako prenosi SRNA, italijanski mediji u petak su javili da je Kolombo peti italijanski "mirotvorac" koji je oboleo od raka po povratku sa mirovne misije na teritoriji nekadasnje Jugoslavije. Prema tvrdnji italijanske organizacije za zastitu vojnog personala u mirovnim misijama, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << jos 12 vojnika koji su se vratili iz mirovnih misija na Balkanu nalaze se na detaljnim ispitivanjima. Trojica su oboljela od leukemije, jedan ima imunohistoloske probleme, dok osmorica imaju razlicite oblike tumora. Zbog toga je clan pomenute organizacije Andjelo Tartalja danas prozvao italijansku vladu da preispita zakon o produzenju boravka italijanskih vojnika na Kosmetu.

Belgijski ministar odbrane Andre Flao u petak je pozvao kolege iz zemalja NATO-a da razgovaraju o zdravstvenim problemima svojih vojnika koji su bili angazovani u mirovnim misijama na teritoriji nekadasnje Jugoslavije, u BiH i na Kosovu. Slucajevi malignih oboljenja koja bi mogla biti u vezi sa osiromasenim uranijumom, zabelezeni su i kod belgijskih, portugalskih, holandskih i britanskih vojnika.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.