JEVREJI SLAVE SUKOT: Jedan je od tri hodočasnička praznika, podseća na muke kroz koje je prošao taj narod

Izvor: SrbijaDanas.com, 02.Okt.2020, 08:37

JEVREJI SLAVE SUKOT: Jedan je od tri hodočasnička praznika, podseća na muke kroz koje je prošao taj narod

Simbol ovog praznika je suka - senica odnosno koliba, koja podseća na oblak Slave, koji je, na tom putu u Obećanu zemlju, četiri decenije obavijao i štitio jevrejski narod u pustinji Sinaja.

Sa zalaskom sunca, od 18 sati, jevrejski narod započinje proslavljanje Sukota, jednog od tri hodočasnička praznika. Podseća na višedecinijsko lutanje pustinjom.

Sukot označava sećanja i spomen na četrdeset godina lutanja pustinjom jevrejskog naroda, posle izlaska iz egipatskog >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << ropstva.

Suke se prave u dvorištu, na terasi, krovu kuće ili u dvorištu sinagoge, pokrivaju granjem, ukrašavaju voćem i cvećem.

Obavezne su i takozvane "četiri vrste", odnosno palmina grana povezana u struk sa dve grančice vrbe i tri grančice mirte, kao i jedna vrsta citrusa.

Praznik uvek pada od polovine septembra do kraja oktobra, pa ima i poljoprivredni značaj koji se ogleda u izražavanju zahvalnosti za jesenju berbu.

Praznik počinje petog dana po Jom Kipuru, i donosi potpuni preokret u načinu praznovanja, od ozbiljnog duhovnog slavljenja do radosne proslave.

Traje sedam dana i svi obroci se u tom periodu jedu u senicama.

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.