Izvor: B92, 13.Jan.2002, 13:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
JELASIC: STRANCI NECE INVESTIRATI U VELIKE PROPALE FIRME
Novi Sad -- Viceguverner Narodne banke Jugoslavije Radovan Jelasic izjavio je da strance nije zanimalo da svoja potrazivanja u cetiri velike banke u stecaju pretvore u vlasnistvo nad domacim preduzecima.
"Stranci dobro znaju ne samo finansijsko stanje u Beogradskoj ili Investbanci, nego i u 'Sartidu', 'Zastavi', 'Zorki'... Svi bi trebalo da budemo mnogo srecni ako se pojavi budala koju zanima vlasnistvo nad firmom koja ne samo da ima negativni kapital, nego joj je potrebna dodatna >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << investicija od nekoliko desetina ili stotina miliona maraka, samo da krene od nule", ocenio je Jelasic. On je za novosadski list "Dnevnik" izjavio da je u zemlji i u svetu trazena finansijska pomoc za sanaciju ovih banaka, da bi na kraju i sami uvideli da to nije najsvrsishodniji nacin trosenja budzetskog novca. Jelasic je rekao da iza duga od 3,5 milijardi nemackih maraka, koje su ove banke napravile u poslednjih deset godina ne stoje drzavne garancije. "Iza ovih dugova ne stoje nikakve garancije drzave i ti poverioci ce zaista biti 'osisani', jer nece moci da naplate potrazivanja. Obaveze prema Pariskom i Londonskom klubu i starim deviznim stedisama garantovala je drzava i ona ce ih i servisirati", naveo je viceguverner NBJ.






