Izvor: Blic, 02.Maj.2011, 16:55 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Izložba o termo-centrali na Dorćolu
“Centrala> Muzej: Oblik Održivosti” naziv je izložbe koja će sutra (19) biti otvorena u galeriji “Eurocentar“ u okviru 6. Beogradske internacionalne nedelje arhitekture (BINA).
Izložba autora Zorice Civrić i Dobrivoja Erića predstavlja prvu javnu termo - električnu centralu u Srbiji koja je u Beogradu otvorena 6. oktobra 1893. godine na uglu ulica Skenderbegove i Dobračine.
Nedelja arhitekture
od 5. maja
Beogradska internacionalna >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << nedelja arhitekture zvanično počinje 5. maja i do 15. maja biće održana na nekoliko lokacija u gradu. Program šeste manifestacije obuhvata 17 izložbi, brojna predavanja, panele, tribine, filmske projekcije, kao i dečje i studentske radionice, ali i tematske šetnje Beogradom i Bačom.
Ova centrala na Dorćolu proizvodila je električnu energiju prvobitno za potrebe osvetljenja i pogon tramvaja, a potom i za industrijske potrebe, ujedno je svedok i svedočanstvo o razvoju Beograda.
Kada je 1932. godine počela sa radom TE „Snaga i svetlost", proizvodnja u Dorćolskoj centrali je smanjena i već naredne godine u potpunosti obustavljena, a 1946. oprema je odneta u Kostolac.
Od 2005. zgradu koristi Muzej nauke i tehnike koji danas svedoči o međusobnom uticaju razvoja nauke, tehnike, tehnologije i društva.
Izložbu, koja se može pogledati do 13. maja, sutra svečano otvara predsednica Narodne skupštine Slavica Đukić Dejanović.




















