
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 22.Jun.2024, 12:37
Izložba o "obaveštajcima" u Pančevu
Od kako se vode ratovi postoji potreba da se sazna što više o neprijateljskim vojnim snagama a za to je zadužena vojnoobaveštajna služba . Značaj vojnih obaveštajaca u burnoj istoriji Srbije bio je izuzetan. Mnogi oficiri,civili pa i državnici bili su pripadnici obaveštajnih službi a njihove zasluge uglavnom su ostale pod velom tajne.
Zadatak Vojnoobaveštajne službe je prikupljanje podataka koji će doprineti bezbednosti države. Što je služba bolja o njoj se manje >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << zna. Veliki obaveštajci su zvezde na zidovima tajnih soba a najvažnije njihove akcije uglavnom su nepoznate javnosti .
U burnoj istoriji Srbije krajem 19 i tokom 20 veka u ratovima je poginulo više od tri i po miliona ljudi. Bez dobrog rada obaveštajne službe taj broj bio bi mnogo veći. Primer je početak Prvog svetskog rata i manevar neprijatelja da gomilanjem trupa zavara srpsku vojsku da će napasti sa Save i Dunava a napao je sa Drine.
"Taj napad nije uspeo jer su obaveštajne službe na čelu sa Apisom došle do informacija da će glavni udar biti na Drinu i onda je vojvoda Stepa naredio da se kombinovana divizija hitno uputi na Drinu .Tu imamo čuvenu Cersku bitku i prvu pobedu u srpskoj istoriji u Prvom svetskom ratu.“izjavio je pukovnik Miodrag Kapor-obaveštajac i nekadašnji prvi komandant Izviđačko diverzantskog bataljona u Pančevu.
Na izložbi “Utemeljivači vojnoobaveštajne službe Srbije“ priređenoj u Gradskoj biblioteci Pančevo mogu se videti neki od njih od vojvode Radomira Putnika Apisa,Vojvode Tankosića,Vladimira Perića Valtera do generala Branka Krge i Jovana Milanovića. Dvojica poslednjih imali su značajan doprinos da vojni gubici tokom dejstva NATO snaga na našu zemlju budu manji i da se vojska i opreme na vreme izmeste iz kasarni .
Nekada se dešava da državni vrh ne poveruje u informacije obaveštajaca i to može imati velike posledice.
"Rukovodstvo Republike Srpske Krajine nije verovalo da će da dođe do „Oluje“.Mi smo im poslali informaciju kada počinje „Oluja“ oni su rekli da to nije verovatno jer pregovaraju i pravi se PlanZ 4 i td..I eto videli ste koje su posledice nepoverenja prema obaveštajnoj službi “ kaže general Branko Krga- bivši načelnik Generalštaba vojske Jugoslavije i Vojske Srbije i Crne gore.
Vojnoobaveštajna služba često ima potrebu za specijalnim jedinicama jer se neke informacije ne mogu dobiti pomoću agenata ,saradnika već posebnim operacijama a 72. Specijalna brigada u Pančevu i u tome ima značajan doprinos.
.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...