Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 25.Okt.2012, 23:11 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Izložba galerije Matice srpske
NOVI SAD -
Matica srpska, obeležila je dan kada pre 165 godina osnovana galerija ove značajne institucije.
Tim povodom, otvorena je izložba, na kojoj posetioci mogu videti dela iz 17. veka i 18. veka kao i ona na tablet računarima. Najvećim darodavcima, dodeljene su i zahvalnice.
Svečana akademija galerije Matice srpske, posvećena je sećanju na istoričarku umetnosti, svojevremeno upravnicu Leposavu Šelmić, koja je tokom 30. godina posvećenosti radu, inicirala >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << niz projekata od kojih se neki i sada realizuju.
Muzejska savetnica Branka Kulić, koja je takođe učestvovala u nizu najznačajnijih projekata galerije, predstavila je izložbu "Akvizicija" koju čini reprezentativan izbor od 90 dela, sakupljenih od darodavaca. Naglasila je da je izložba vizuelno možda nekoherentna, ali da je tako ne treba ni posmatrati, jer, reč je delima koja su poklonjena galeriji tokom protekle decenije.
Čast da otvori izložbu povodom velikog jubileja galerije, dodeljena je predsedniku Matice srpske, Draganu Staniću, koji je podsetio prisutne da umetnost živi na način neprekidnog obnavljanja i prezentovanja javnosti.
Misija matice srpske, između ostalog je i prikupljanje najvrednijih dela zbog kojih se svake godine dodeljuju zahvalnice. Od ukupno 55. zahvalnica, što je najviše od kada se dodeljuju, kao veliki dobrotvor, jednu je dobio Petar Ćurčić, jer je poklonio 157 svojih dela, a među velikim institucionalnim pokroviteljima je i Pokrajinski sekretarijat za kulturu i informisanje i Radio televizija Vojvodine.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...





