Izvor: Danas, 28.Dec.2015, 11:03 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Izložba "Tifus 1915. godine"
Muzej nauke i tehnike u Beogradu u galeriji "Aleksandar Despić" večeras od 19 sati otvara izložbu pod nazivom "Tifus 1915. godine", kojom obeležava stogodišnjicu stradanja srpskog naroda tokom epidemije tifusa u Prvom svetskom ratu. Epidemija tri vrste tifusa - pegavog, povratnog i trbušnog razbuktala se početkom 1915. godine i odnela je oko 135.000 života.
Priča o epidemiji tifusa na izložbi, kako navode u saopštenju Muzeja nauke i tehnike predstavljenja je kroz lična >> Pročitaj celu vest na sajtu Danas << iskustva, osećanja i sudbine obolelih: lekara, medicinara, bolničara, vojnika i civila. Pored toga prikazane su karakteristike sve tri vrste tifusa, načini lečenja obolelih, uslovi koji su doveli do izbijanja epidemije i mere koje su bile primenjene u njenom suzbijanju. Naglašen je veliki doprinos britanske vojnomedicinske misije u suzbijanju epidemije.
Posetioci ove izložbe, koja traje do 29. februara 2016. godine imaće priliku da vide dnevničke zabeleške srpskih lekara, njihove lične predmete, lekove i sredstva koja su korišćena protiv zaraze, prepisku članova medicinskih misija iz inostranstva, arhivska dokumenta i fotografije.
"Po prvi put biće izloženi predmeti iz Prve laboratorije srpske vojske kojom je rukovodio dr Ludvik Hiršeld, dobrovolji lekar, bakteriolog i imunolog svetskog ugleda. Prvi put biće prikazana i fotografija pukovnika Džordža Stamersa, drugog zapovednika Britanske vojnomedicinske misije, prema čijim nacrtima su izrađeni čuveni improvizovani aparat za uništavanje vašiju- "srpsko bure" i specijalni voz za dezinfekciju i vakcinaciju", ističu u Muzeju nauke i tehnike.
Autor izložbe je Jelena Jovanović Simić, autor postavke Svetlana Jovanović, a dizajn kataloga i štampanog materijala uradio je Marko Jovanović. Izložbu će otvoriti akademik Radoje Čolović, predsednik Srpskog lekarskog društva. Radno vreme muzeja je od 10 do 20 sati svim danima osim ponedeljkom.










