Izložba Likovne kolonije Sićevo 2019.

Izvor: Megafon.co, 13.Nov.2019, 15:07   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Izložba Likovne kolonije Sićevo 2019.

Izložba Likovne kolonije Sićevo 2019. biće otvorena za sve zainteresovane posetioce od 14. novembra do 5. decembra u Galeriji savremene likovne umetnosti Niš. Ona obuhvata radove 11 učesnika ovogodišnje Likovne kolonije koja je održana u Sićevu od 1. do 10. septembra.
Likovna kolonija Sićevo Foto – Promo

Nadežda Petrović je, zahvaljujući sopstvenom entuzijazmu i nesebičnom zalaganju, uspela da okupi davne 1905. godine u selu Sićevu svoje slovenačke i hrvatske >> Pročitaj celu vest na sajtu Megafon.co << kolege, sa kojima je studirala u Minhenu: Jakopiča, Grohara, Vesela, Vučetića i Meštrovića formirajući Prvu jugoslovensku umetničku koloniju.
Ponesena iskustvima čuvene Barbizonske kolonije gde su se umetnici udruživali protiv akademskih klišea u želji da se vrate prirodi i životu na selu, izvan ateljea i urbanih prostora, težila je istom cilju ostvarujući ga na ovim našim prostorima.
Gradeći potpuno nove stavove prema prirodi, životu i umetnosti, Nadežda Petrović je donela u Srbiju novu svest o umetniku i umetničkom delu promovišući nove ideje postimpresionizma, secesije, simbolizma i ekspresionizma. Međutim, početak Balkanskog rata, potom Prvog svetskog rata, u kome je Nadežda poginula, zatim i Drugog svetskog rata, kao i niz političkih događaja učinili su svoje: Ideja o Koloniji jugoslovenskog karaktera je pala u zaborav sve do 1964. godine. Tada se na inicijativu niških umetnika i kulturnih promotera grada Niša Likovna kolonija Sićevo ponovo formirala, istrajavajući do danas kontinuitetu.
Izložba Sićevo 2019. Ovogodišnji sastav predstavlja odabir Saveta likovne kolonije Sićevo čiji je predsednik Miodrag Daja Anđelković slikar i magistar grafike iz Niša.
Učesnici Likovne Kolonije Sićevo 2019. godine su:
– Nikola Vukosavljević (Beograd);
– Aleksandar Cvetković (Beograd);
– Milica Rakić (Beograd);
– Mihaela Ivanova (Bugarska);
– Boris Eremić (Bosna i Hercegovina);
– Biljana Keković (Crna Gora);
– Đusepe Gonela (Nemačka);
– Pavle Popović (Kraljevo);
– Milena Tošić (Vranje);
– Vukašin Stanković (Niš);
– Vladica Ristić (Niš).
Mnogi učesnici Kolonije su se fokusirali na direktan odnos čoveka i prirodnog okruženja, prošlosti i sadašnjosti ukazujući na neophodnost međusobne komunikacije, tako da su različiti načini gledanja, kao i različito čitanje vizuelnih informacija obrazovali nove, sveže umetničke iskaze obogaćujući fond Likovne kolonije Sićevo za ukupno 23 dela.

Nastavak na Megafon.co...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Megafon.co. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Megafon.co. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.